Zázrak bohatstva nazývaný ‚neuroplasticita‘

Pred pár mesiacmi som cestovala do Anglicka na oslavu 30. narodenín mojej najlepšej kamarátky. Pristáli sme na letisku v Londýne a ako som tak čakala na odvoz, všimla som si malé kníhkupectvo na konci príletovej haly.

Vošla som dovnútra a hneď mi do očí udrela kniha Normana Doidgea The Brain’s Way of Healing: Remarkable Discoveries and Recoveries from the Frontiers of Neuroplasticity (Norman Doidge: Váš mozek se dokáže uzdravit: Pozoruhodné případy léčby a uzdravení využívající neuroplasticity mozku) – fascinujúca kniha.

Viem, že môj mozog je napojený na to, aby veci týkajúce sa mysle a hojnosti prirodzene hľadal, keďže sa touto tématikou zaoberám väčšinu času svojho dňa, ale uvedomila som si, že je pre mňa naozaj ťažké vstúpiť do kníhkupectva alebo si zobrať nejaký časopis bez toho, aby som nenarazila na knihu alebo článok o neuroplasticite, investovaní, osobnostnom rozvoji alebo blahobyte.

Zaujímalo vás niekedy, čo to vlastne tá neuroplasticita je? Je to len ďalší fenomén, alebo je to skutočný koncept založený na neurovedeckom výskume?

Definícia neuroplasticity

Neuroplasticita je schopnosť mozgu zlepšiť svoje funkcie rastom nových neurónov a pretvárať spojenia medzi existujúcimi neurónmi. Váš mozog sa skladá z približne 100 miliárd neurónov, z ktorých každý vytvára až 10 000 spojení alebo synapsií s inými neurónmi. Neuróny komunikujú posielaním chemických signálov cez synapsiu, pričom uvoľňovanie týchto neurotransmiterov je určené vzormi nervových impulzov.

Nervové impulzy kódujú vaše myšlienky, činy a skúsenosti. Ale nie sú jednoducho prenášané cez pevne zapojené dráhy v mozgu; práve naopak, neustále reorganizujú štruktúru ciest vo vašom mozgu, čo vám umožňuje efektívne reagovať na svet okolo vás.

Schopnosť mozgu absorbovať nové informácie a emócie vo svojom prostredí sa po detstve dramaticky spomalí a väčšinou prestane v mladej dospelosti, čím sa po zvyšok vášho života znova a znova posilňuje to isté staré programovanie, ktoré ste si vytvorili v minulosti.

Avšak brilantní výskumníci mozgu ako Dr. Michael Merzenich, jeden z odborníkov neurovedy, objavili existenciu „prepínača plasticity mozgu“, ktorý riadi, koľko sa môžeme naučiť, čo a akým spôsobom môžeme v sebe zakódovať a vytvoriť tak nové spojenia alebo „neurálne dráhy“ počas nášho života. Od narodenia do veku 10 rokov je tento prepínač v režime „vždy zapnutý“. Po 10. roku sa prepne do polohy „väčšinou vypnutý“, čo je dôvod, prečo máme sklon uviaznuť v starých vzorcoch.

Ako zážitky pretvárajú váš mozog?

Všetko, čo ste sa kedy naučili, všetky skúsenosti či presvedčenia, ktoré máte, zmenili vďaka neuroplasticite štruktúru vášho mozgu. Sú v ňom hlboko zakorenené. Predstavte si, že ste sa ako dieťa začali učiť tancovať. Tento intenzívny zážitok z učenia si vyžaduje množstvo zmyslových, kognitívnych a motorických zručností. Aj takýto typ hudobného tréningu môže viesť k neuroplasticite na mnohých úrovniach mozgu.

Keď prvýkrát začnete tancovať, ste nemotorný a robíte veľa chýb. Ale po určitom čase sústredeného cvičenia sa neurónové obvody v časti vášho mozgu venovanej napríklad opakovaniu určitých krokov začnú automaticky spúšťať. Čím častejšie neuróny zapaľujú špecifický okruh, tým silnejšie sú synaptické spojenia a tým viac sa budete zlepšovať.

Neuróny v obvodoch zapojených do rozpoznávania rytmu hudobných tónov začnú proliferovať svoje dendrity (rozvetvené rozšírenia, ktoré prijímajú vstupy) a predlžovať svoje axóny, prepájajúc vzdialenejšie neuróny do bohatých, dobre organizovaných neurónových sietí. Tieto zmeny mozgu budú sprevádzať svižnejší tanec, menej chýb a viac zábavy!

Štúdium vášho mozgu odhalí zväčšenú kortikálnu „mapu“ častí, ktoré ste použili na zložitejšie figúry. Zobrazovacia štúdia vášho mozgu ukáže väčší objem šedej hmoty v sluchovej oblasti vašej kôry. Psychologické testovanie odhalí váš priestorový či verbálny výkon ako aj celkové IQ vyššie ako u netanečníkov či nehudobníkov. A ako starnete, váš mozog bude menej náchylný na degeneráciu súvisiacu s vekom.

Takéto zmeny v štruktúre vášho mozgu môžu nastať z podnetov prichádzajúcich z akejkoľvek oblasti vášho života, vrátane tej finančnej.

Mozog a bohatstvo

Je dôležité si uvedomiť, že viac ako 95 % vášho finančného a životného úspechu sa odohráva priamo vo vašom mozgu. Vďaka kognitívnemu a konfirmačnému biasu má náš mozog tendenciu hľadať vo fyzickom prostredí len to, čo poznáme a čomu veríme.

Ak napríklad veríte, že je pre vás možné zarobiť 100 000 EUR ročne, váš mozog, ktorý spracováva 400 miliárd rôznych kúskov informácii za sekundu, sa začne sústrediť na akýkoľvek údaj vo vašom prostredí, ktorý by potvrdil toto presvedčenie. Na druhej strane, to prirodzene znamená, že potláča a vymazáva všetko, čo nie je v súlade s týmto nastavením. 

Rovnaká logika platí aj pre limitujúce presvedčenia. Ak vám v mysli neustále prúdia sabotujúce myšlienky ako „nezvládnem to, nie je to možné, nezaslúžim si to“ a pod., váš mozog sa opäť bude snažiť interpretovať a reflektovať stav vašej mysle vo svete okolo vás.

To znamená, že na dosiahnutie akéhokoľvek cieľa je kritické najprv eliminovať deštruktívne presvedčenia a začať si vytvárať nové silné nervové vzorce, vďaka ktorým budete konať spôsobom, ktorý je viac v súlade s cieľmi a snami, ktoré chcete dosiahnuť

Okrem toho sa môžete ľahko naučiť, ako deaktivovať ktorýkoľvek z nervových vzorcov, ktorý vás brzdí. Je to ako inovácia softvéru v telefóne alebo počítači. Čím viac sa akýkoľvek nový vzorec opakuje a emocionalizuje, tým silnejšia je nervová dráha. Keď dostatočne často opakujete tento vzorec, váš mozog ho zapne na autopilota, aby ušetril váš čas, energiu a sústredenie. To znamená, že nemusíte byť navždy zamknutý vo vašom „starom ja“.

Program Oceán Hojnosti s technikami kognitívnej prípravy, subliminálneho programovania, behaviorálnej modifikácie a mnohých ďalších, bol vyvinutý tak, aby vám pomohol prepnúť prepínač plasticity mozgu do polohy „zapnutý“, aby ste mohli zlepšiť svoje mentálne a emocionálne svalstvo. Len takýmto spôsobom budete môcť získať viac bohatstva a vytvoriť si život po akom skutočne túžite!

A čo vy? Je niečo vo vašom živote, o čom snívate a nedarí sa vám to dosiahnuť? Čo ak je to len limitujúce presvedčenie, ktoré sa tréningom dá odstrániť? Podeľte sa s nami o vaše myšlienky v komentároch pod týmto článkom. Ďakujeme a tešíme sa na vaše postrehy.

S láskou,

Julie

MSc. Juliana 'Julie' Kerestešová je vyhľadávaná coachka, podnikateľka, investorka a generálna riaditeľka Ocean Coaching s.r.o., zaoberajúca sa výskumom v oblasti neurovedy a mozgovej plasticity. Julie prostredníctvom jej najnovšieho kurzu Oceán Hojnosti pomáha ľuďom na Slovensku a v Českej republike dosiahnuť finančnú nezávislosť a inšpiruje ich k tomu, aby sa stali tou najlepšou verziou seba samých. Viac o Julie sa dozviete tu >> . Pochopte svoju myseľ a  objavte 4 praktické techniky na odstránenie vnútorných finančných blokov a prekonávanie strachu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Podmienky ochrany súkromia

  • Ako odstránim vnútorné bloky a prekonám strach? Začnite E-BOOKOM ZDARMA:

  • E-book: Voda, čo ma drží finančne nad vodou

    4 základné techniky, ktorými odstránite svoje vnútorné finančné bloky a prekonáte svoj strach

  • NAJNOVŠIE ČLÁNKY
  • KATEGÓRIE
  • Stretneme sa na FB: