Prečo je dôležité venovať pocitom a emóciám našu pozornosť?

Ako správne emocionalizovať?

Na ľahšie dosahovanie našich cieľov je veľmi užitočné do svojej každodennej rutiny zahrnúť afirmovanievizualizovanie. Podstata vizualizácie je v tom, že do vytvárania týchto našich obrazov vkladáme emócie, čím viac, tým lepšie.

O afirmovaní a vizualizovaní sme napísali články Všetko, čo potrebujete vedieť o afirmáciách, Ako správne afirmovaťVizualizácia a zákon príťažlivosti. Avšak poslednou chýbajúcou časťou skladačky je práve emocionalizácia – a teda zapájanie emócií počas vizualizovania

Emócie, ktoré prežívame, bezpochyby ovplyvňujú náš život a naše úspechy, a preto je rozumné naučiť sa ich kontrolovať a pracovať s nimi tak, aby nám slúžili v náš prospech.

Emocionalizácia a emocionalizovanie

V kontexte techník na ľahšie dosahovanie našich cieľov, emocionalizovanie znamená, že počas afirmovania a vizualizácie zapájame naše emócie a teda vyvolávame v sebe pozitívne pocity. Svoju víziu (to, čo chceme dosiahnuť) treba poriadne precítiť – čiže emocionalizovať. 

Pre každú akciu tu máme reakciu, takže akúkoľvek vec precítime, či už pozitívnu alebo negatívnu, môžeme stopercentne očakávať jej ekvivalent. Je to jeden z naturálnych zákonov, ktoré dennodenne zažívame. Keď ideme von, neriešime a nespochybňujeme, či nás zákon príťažlivosti udrží pri zemi alebo nie, ani nepotrebujeme vedieť, ako to funguje, je to samozrejmosť. 

To isté platí s emocionalizáciou – cítite strach alebo frustráciu z nedostatku peňazí? No nečudujte sa, že vám prídu extra nečakané výdavky. Cítite vďačnosť aj za to čo máte, či možno nemáte, ale chceli by ste mať? Prirodzene, s matematickou presnosťou dostanete viac, preto si na to treba dávať pozor.

Nevyhnutnosť zapájania emócií počas vizualizovania

V mozgu sa toho počas vizualizácie deje naozaj veľa, pretože emócie a mozog sú hlboko prepojené. Je dôležité si to uvedomovať, pretože len vtedy, keď sme si toho vedomí, dokážeme nad tým prevziať kontrolu.

Emócie a náš mozog

V rámci mozgu ako takého, ako veľmi dobre vieme, máme limbický systém, ktorý tvorí časť mozgu, ktorá je zodpovedná za naše emócie

Následne máme v mozgu oblasti ako:

 • Hypotalamus (lat. Hypothalamus)
 • Hipokampus (lat. Hippocampus)
Zdroj obrázka: https://www.bilgiustam.com/hipokampus-nedir-gorevleri-ve-islevleri-nelerdir/

Hipokampus spracováva zmyslové vstupy a pomáha jednoducho povedané limbickému systému vytvárať vhodnú reakciu. Prevádza krátkodobú pamäť na dlhodobú a spája emócie so spomienkami.

Mozog je taká komplexná organická mašinéria a aj keď máme pocit, že naše emócie sú mimo kontroly,
v skutočnosti existuje veľa predvídateľných, štruktúrovaných procesov zodpovedných za naše emocionálne reakcie
.

 • Potom tu máme amygdalu.

Amygdala súvisí napríklad s pocitmi strachu, úzkosti alebo hnevu. Vo všeobecnosti sú naše emocionálne reakcie ako také generované v amygdale, rovnako ako aj naša celková nálada.

Zdroj obrázka: https://www.flintrehab.com/prefrontal-cortex-damage/
 • Ďalšou dôležitou časťou je prefrontálna kôra (prefrontal cortex).

A tu by sme mali zbystrieť, pretože je to práve prefrontálny kortex, ktorý je zodpovedný za plánovanie budúcich akcií, a teda za spôsob, akým sa správame alebo budeme správať na základe týchto emócií.

Napríklad, ak by ste premýšľali o vykradnutí banky, vaša prefrontálna kôra by vám pomohla spracovať túto myšlienku a spojiť ju s vhodnou emocionálnou reakciou. Ak je amygdala poškodená, stratíte kontrolu nad základnými impulzmi. Môžete sa dokonca začať správať nevhodným spôsobom. Napríklad Dezinhibované správanie, hypersexualita, prehnané riskovanie môžu byť behaviorálnymi dôsledkami poškodenej amygdaly. Ak je napríklad poškodený prefrontálny kortex, ľudia majú problém so zvládaním hnevu, zvládaním frustrácie a tak ďalej.

 • Limbická kôra je ďalšou dôležitou časťou mozgu v súvislosti s emóciami. Táto časť obsahuje totiž dve štruktúry – cingulárny gyrusparahipokampálny gyrus, ktoré majú obrovský vplyv na vašu náladu, motiváciu a celkový úsudok.

Napríklad šťastie pochádza z limbickej kôry, ale svoju úlohu zohráva aj iná časť mozgu nazývaná v latinčine praecuneus (praikuneos). A podľa štúdie z roku 2015 sa ukázalo, že ľudia s väčším množstvom sivej hmoty v pravej časti sú celkovo šťastnejší.

 • Na záver máme už spomínaný hypotalamus, ktorý reguluje emócie ovládaním autonómneho nervového systému. Riadi tiež endokrinný systém, ktorý je zodpovedný za produkciu a uvoľňovanie hormónov. Hypotalamus tiež riadi naše fyzické reakcie na emócie.

Isto ste mali  niekedy motýle v brušku, keď ste videli niekoho, kto sa vám páči? Alebo brnenie v nohách po tom, keď ste sa možno báli? Ďalšie prejavy sú napríklad zrýchlený tep, rozšírené zreničky, rýchle dýchanie. To všetko je práca hypotalamu. Vzrušenie a nervozita zo stavu zamilovanosti sú ‚stresové‘ reakcie, ktoré spúšťa váš hypotalamus.

3 hormóny zodpovedné za mnohé emócie

Tri hormóny zodpovedné za mnohé z našich emócií sú:

 • Adrenalín – evokovaný stresom a úzkosťou
 • Oxytocín – keď cítite lásku, zdieľanie a náklonnosť
 • Dopamín – potešenie a odmena atď.

Tak, ako majú emócie psychologický aspekt vo svojej štruktúre, majú aj silný fyziologický základ.

Náš mozog je jedným z našich najcennejších aktív

„Náš mozog je super mozog, no ale čo z toho, keď ho človek nevie používať.“

Pointa je, že rôzne emócie súvisia s rôznymi časťami mozgu, preto je dôležité si uvedomiť, že váš mozog je jedným z vašich najcennejších aktív. A keď sa dozviete viac o jeho sile a schopnostiach, len tak môžete žiť svoj plný potenciál.

Tréning mozgu a mysle by mal byť podľa mňa súčasťou školského systému. Aj preto vznikol Ocean Coaching, pretože to väčšine ľudí chýba a dôsledkom toho sa im nedarí, pravdepodobne len tak prežívajú namiesto toho, aby žili svoj život naplno. Náš mozog je super mozog, no ale čo z toho, keď ho človek nevie používať.

Ako sa naučiť emócie ovládať

Emócie, ktoré denne prežívame, v obrovskej miere ovplyvňujú náš život a dosahovanie našich cieľov. Ak máte depresiu, nechcete vyjsť ani z postele. Ak ste v panike, robíte zlé rozhodnutia. Vedieť kontrolovať našu hlavu a naše emócie je NAJDÔLEŽITEJŠIA VEC.

Častokrát sa stáva, že ak sa ráno zle zobudíme, a ak nevieme náš mozog a myseľ kontrolovať, následne je celý náš deň zlý. Rovnaká vibrácia priťahuje ekvivalent.

Nie všetci sme schopní naše emócie ovládať, našťastie existujú techniky, vďaka ktorým sa to môžeme naučiť a vytrénovať sa v tom.

1. Naučte sa emócie rozpoznať a pomenovať

V prvom rade je potrebné emócie rozpoznať a vedieť ich pomenovať, a na to je nutné praktizovať mindfulness (všímavosť) – uvedomiť si, čo prežívam, odkiaľ to prichádza, a až potom to budeme vedieť zmeniť. 

Základné cvičenie

Základné cvičenie, ktoré máme aj v našom online coachingovom programe Oceán Hojnosti

1. krok: Najprv si uvedomíte svoje pocity a emócie, ktoré prežívate a prečo: príklad: „Som frustrovaný, pretože osoba, ktorú som stretol, bola na mňa nepríjemná.“

2. krok: Po uvedomení si, čo cítim a čo to spustilo, nasleduje váš úmysel: „Mojím úmyslom je nebyť reaktívny.“ 

To znamená zamyslieť sa nad otázkou: „Chcem ozaj DAŤ NIEKOMU SILU ovplyvniť to, ako sa JA CÍTIM a AKO SA BUDEM CÍTIŤ po zvyšok môjho dňa?“ Je podstatné si uvedomiť, že reakcia danej osoby NEMÁ NIČ SPOLOČNÉ SO MNOU, možno len ten človek sám má zlý deň a potreboval to zo seba dostať. Skúste to akceptovať a „VYHNÚŤ SA TOMU“.

3. krok: AKCIA

Zamyslite sa nad tým, čo konkrétne môžete urobiť pre to, aby ste sa cítili lepšie? A urobte to! Máme pre vás skvelú pomôcku a tou je meditácia s názvom Hollywood. Táto bezplatná meditácia vám pomôže cítiť sa lepšie a vytrénovať sa vo svojej schopnosti ovládať svoje emócie.

Meditácia Hollywood

Spomínaná meditácia Hollywood je v podstate mini tréning v audio formáte. Odporúčame ju počúvať čo najviac, kedykoľvek budete cítiť, že to potrebujete. To znamená vtedy, keď sa budete cítiť napríklad zronený či smutný, frustrovaný, nahnevaný, znechutený, alebo budete pociťovať strach a prípadne úzkosť. 

Výsledky sú instantné, okamžite sa človek cíti lepšie, a je pozitívnejší. Tiež ju môžete používať počas afirmovania alebo vizualizácie, praxou totiž zistíte, že máte tú kontrolu nad svojimi myšlienkami a emóciami, takže vizualizovanie a to zhmotnenie bude prirodzene pre vás ľahšie a rýchlejšie.

2. Nerobte si domnienky

Chcete sa cítiť lepšie? Jednoducho si nerobte domnienky! V súvislosti s tým odporúčam prečítať si knihu Štyri dohody, ktorú napísal Mexičan Don Miguel Ruiz. Niekedy sa úplne trápime nad niečím, čo možno ani nie je pravda a keď to vypustíme, keď si to uvedomíme, že sú to iba naše domnienky, hneď sa budeme cítiť lepšie a slobodnejšie. 

3. Robte častejšie veci, ktoré milujete

Nebuďte na seba taký prísny, robte veci ktoré milujete častejšie. Tak sa vám budú častejšie uvoľňovať pozitívne hormóny a bude pre vás omnoho ľahšie sústrediť sa na svoje sny a emocionalizovať si ich. Je prirodzené, že keď sme v strese, pozitívna vizualizácia a emocionalizácia vie byť omnoho náročnejšia, sami si to komplikujeme

Príklad z osobnej skúsenosti:

Dve z vecí, ktoré milujem, sú vodopády a latino svet. Keď som pred rokmi žila v Canterbury v Anglicku, túžila som naživo vidieť anjelské vodopády. Som ranné vtáča a každé ráno okolo šiestej som sa chodila prechádzať okolo potôčika, ktorý bol blízko nášho domu. Počúvala som prúdenie vody, dotýkala som sa jej a predstavovala som si a emocionalizovala som, že nie som v Anglicku, ale že to sú tie moje vodopády. Cestou domov som si púšťala latino hudbu, aby sa mi vytvorila pozitívna asociácia s Venezuelou.

Trvalo to 8 mesiacov, kým som stála pred Salto Angel, Angelov vodopád, ktorý je súčasťou Národného parku Canaima vo Venezuele. Sama som sa vyburcovala k tomu, aby som našla cestu, ako sa tam dostať. Ba čo viac, Venezuelu som precestovala úplne celú a mala som možnosť stráviť tam jeden z najintenzivnejších rokov svojho života a to všetko len vďaka emocionalizácii. Nebol to len nejaký mŕtvy obraz bez precítenia, môj mozog ma doviedol k prostriedkom a spôsobom, aby sa táto moja poriadne precítená vízia stala realitou. 

Život nemá manuál, ale môžeme sa naň pripraviť, vytvoriť si rutinu, ktorá nás dovedie k našim cieľom, a presne o tejto rutine máme aj bonusový tréning v našom coachingovom programe. V našom programe vám ponúkame veľmi užitočné pomôcky, a je už na vás, či ich využijete a začnete sa posúvať z miesta, alebo nie.

4. Praktizujte rýchle techniky a cvičenia na prácu s emóciami

Technika č. 1

Predstavte si, že máte strach, bojíte sa a ste v prítmí v lese. Ste ako také malá zranená srnka, malé Bambi. Ale ako postupne začínate vychádzať z lesa do prérie, ako na vás začínajú dopadať prvé lúče slnka, zrazu sa premeníte na divú šelmu, pumu, leva, či tigra a keď vystúpite na tú lúku, na tú prériu, stelesňujete tú šelmu, ste mocný a všetky ostatné zvieratá pred vami majú rešpekt. 

This is circle of life“, pamätáte si tú hlavnú pieseň z animovaného filmu Leví kráľ, však? Predstavte si tú scénu a hneď sa budete cítiť sebavedomejšie a lepšie.

Technika č. 2

Predstavte si, že máte v sebe hnev, za niečo možno cítite krivdu, alebo vás niekoho názor či správanie natoľko rozrušilo, že sa vo vás nahromadili všetky tie nepríjemné pocity a vám sa zdá, že čoskoro vybuchnete. Znamená to, že osedlávate koňa hnevu, ktorý cvála do mesta hnevu. Predstavte si to…

No vzápätí si uvedomte, že vy predsa nechcete ísť do mesta hnevu, vy chcete ísť do mesta šťastia a radosti. Preto skočte z toho koňa a presedlajte na iného koňa. Osedlajte si koňa šťastia, ktorý vás zavedie tam, kam chcete naozaj ísť. 

Takéto drobné cvičenia vedia spraviť neuveriteľný ‚flip‘ v hlave – rsp. prevrat v mozgu a zmeniť celý váš deň. Takých cvičení máme veľa a sú nesmierne energické.

Sme ľudské bytosti a teda emočné stvorenia, takže je normálne, že cítime. Každý pocit a každá emócia nám indikuje, či veci sú, alebo nie sú v poriadku a to môžeme aplikovať v rámci podnikania, vzťahov, zdravia, atď.

Máme zaužívané hovoriť „počúvaj svoje srdce“, ale neuvedomujeme si, že to, čo nám srdce vraví, je bezprostredne spojené s našim mozgom. Cítime sa tak, ako sa cítime, vďaka určitému impulzu a chemikáliám vyprodukovaným v našom mozgu. 

Strach je ďalšia emócia, s ktorou je dôležité naučiť sa pracovať. O tom, ako sa s ním vysporiadať, som napísala e-book Voda, čo ma drží nad vodou, je zadarmo a môžete si ho stiahnuť tu.

Technika č. 3 – Cvičenie Broadway

Existuje cvičenie, ktoré vám pomôže uvedomiť si, k čomu (k akým emóciám) inklinujete. Vďaka tomuto uvedomeniu budete vedieť, na akých emóciách by ste mali popracovať. Toto cvičenie sa nazýva Broadway.

Pravidelným praktizovaním tréningu Hollywood a cvičenia Broadway sa z vás čoskoro stanú úspešné celebrity! Samozrejme žartujem, ale pokiaľ je to váš sen, tak prečo nie? 😊

Skúste si predstaviť, že ste v miestnosti s ďalšími možno desiatimi ľuďmi. Prechádzate sa dookola a keď okolo niekoho máte prejsť, máte ho pozdraviť, povedať mu jednoduché „Ahoj“. A teraz si predstavte, že to máte povedať šťastne: „Ahoooj, ahoj, aaww ahoj“, a potom zmena, a ,,ahoj“ poviete smutne, tragicky, zronene: „Ah, ahoj :(“, a potom to opäť zmeníte a poviete to nahnevane „AHOJ!!!“, alebo prekvapene „Oh, ahoj :o“ atď. 

Zamyslite sa, čo bolo pre vás najprirodzenejšie a najjednoduchšie? K tomu totiž inklinujete najviac. Počas tohto cvičenia uvidíte, či ste plačko – utápate sa, či ste výbušný, alebo je pre vás ľahké byť pozitívny. Tak dokážete určiť, na čom musíte popracovať.

Naučiť sa s emóciami pracovať je kľúčové, pretože to určuje, čo budete robiť a čo naopak neurobíte. Či konečne začnete robiť pokroky, alebo ostanete zaseknutý na jednom mieste do konca života. Vy ale aj vaši blízki, ktorí sú možno na vás závislí, takže v hre je toho skutočne veľa! 

Rozvíjajte svoje schopnosti cítiť, aby ste dali veci do pohybu

Je to o praxi a cviku. Čím viac niečo, čo chceme, prežívame ako hollywoodsky herec (ako vieme z podcastu o vizualizácii, mozog nerozlišuje, či je to pravda alebo nie), tým rýchlejšie sa vytvoria a zosilnejú neurálne vzorce a to nás bude hecovať k aktivite a k manifestácii v realite. 

Ak máte všetky tieto ingrediencie, ktoré učíme v našom kurze ako určenie si cieľov a plánov, vizualizovanie, emocionalizovanie, afirmovanie, techniky na burcovanie kreativity, na posilnenie sebavedomia, na prekonanie prokrastinácie, prekonanie vnútorných blokov atď., a ak sa naučíte vedomosti a osvojíte si zručnosti, ktoré v programe ponúkame a zapojíte do toho akciu, JE GARANTOVANÉ, ŽE ZAČNETE NAPREDOVAŤ.

Toto je to gro, to naše kombo, to tajomstvo úspechu. Avšak bez správnej emócie, nebudete mať dostatočnú motiváciu a ani prstom nepohnete na to, aby ste si svoje ciele a sny uskutočnili.

Vždy keď cítite nejakú silnú emóciu, napríklad ste z niečoho neskutočne šťastný, spomeňte si na svoj cieľ, a vtedy sa veci začnú dávať do pohybu. 

Prečítajte si o emóciách viac

Pokiaľ ste knižní nadšenci či knihomoľovia a o emóciách či emocionalizovaní by ste si radi naštudovali viac, existuje perfektná kniha Tréning emócií od Ellis Albert.

Ďalšia skvelá kniha je Dobré vibrácie, dobrý život, v ktorej autor Vex King predstavuje koncept toho, ako premeniť negatívne emócie na pozitívne a ako je to významné.

A na záver ešte jedno odporúčanie a tým je Archeológia mysle, ktorú napísal Jank Panksepp – kniha o našich najhlbších pohnútkach, citoch a pocitoch.

A teraz je rad na vás, na to, aby ste tieto techniky a cvičenia dali do praxe a začali pozorovať zmeny vo svojom živote. Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti s emocionalizovaním dole v komentári. Ako sa vám darí? Ku ktorým emóciám inklinujete najviac a potrebujete na ich ovládaní, či kontrole popracovať?

Tešíme sa na vaše postrehy.

S láskou,
Julie

PS: Tento článok si môžete pustiť aj vo forme podcastu: AKO SPRÁVNE EMOCIONALIZOVAŤ.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
MSc. Juliana 'Julie' Kerestešová je vyhľadávaná coachka, podnikateľka, investorka a generálna riaditeľka Ocean Coaching s.r.o., zaoberajúca sa výskumom v oblasti neurovedy a mozgovej plasticity. Julie prostredníctvom jej najnovšieho kurzu Oceán Hojnosti pomáha ľuďom na Slovensku a v Českej republike dosiahnuť finančnú nezávislosť a inšpiruje ich k tomu, aby sa stali tou najlepšou verziou seba samých. Viac o Julie sa dozviete tu >> . Pochopte svoju myseľ a  objavte 4 praktické techniky na odstránenie vnútorných finančných blokov a prekonávanie strachu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Podmienky ochrany súkromia

 • Ako odstránim vnútorné bloky a prekonám strach? Začnite E-BOOKOM ZDARMA:

 • E-book: Voda, čo ma drží nad vodou

  4 základné techniky ako odstrániť vnútorné bloky a prekonať strach

 • NAJNOVŠIE ČLÁNKY
 • KATEGÓRIE
 • Stretneme sa na FB: