„Mindfulness“ alebo „Cvičenie všímavosti“: Kľúč k duševnej pohode v dnešnom hektickom svete

Každý deň je plný aktivít a rozptýlení. Je ľahké cítiť, že je vaša myseľ preplnená, namiesto toho, aby ste venovali pozornosť všímavosti. Teraz je však čas začleniť prax všímavosti (mindfulness) do vášho každodenného života.

Pripravila som si preto pre vás tento článok, v ktorom:

  • Prejdeme si základy všímavosti
    Vysvetlím vám, čo je to všímavosť a kedy, kde a prečo je pre vás dôležité túto metódu poznať a aplikovať vo svojom živote.
  • Pripravíme sa na meditáciu všímavosti
    Skôr ako prejdeme na prax, pozrieme sa na to, ako sa na celý proces potrebujete najskôr psychicky pripraviť.
  • Zoznámime sa s cvičeniami rýchlej všímavosti
    Naučím vás byť viac všímavý! 🙂 Na záver s vami zdieľam niekoľko praktických, rýchlych a jednoduchých cvičení, ktoré vám odporúčam zahrnúť do vášho každodenného života, aby ste stimulovali váš mozog, zlepšili tak jeho funkciu, zvládali stres oveľa lepšie a skrátka boli jednoducho pri plnení vašich cieľov viac v pohode.

Základy všímavosti

Všímavosť sa stala horúcou témou, no stále je okolo nej čiastočný zmätok. Poďme diskutovať o základoch predtým, ako sa dostaneme k tomu, ako sa to môže stať súčasťou vašej rutiny.

Čo je všímavosť?

Všímavosť je prax uvedomovania si toho, čo robíte v každom okamihu, bez toho, aby ste sa súdili. Vyžaduje si to vedomú pozornosť a zároveň zbavenie sa rušivých vplyvov.

Budhistické a východné komunity boli prvé, ktoré praktizovali všímavosť. Neskôr bola predstavená západnému svetu a kombinovaná s inými terapeutickými technikami, ako je kognitívna terapia založená na všímavosti.

Prečo je všímavosť dôležitá?

V každodennom živote sme zaneprázdnení prácou, domácimi povinnosťami, udržiavaním kondície a socializáciou. To všetko môže vytvárať stres, ktorý vedie k úzkosti a depresii.

Všímavosť vám umožňuje prekonať tieto obavy o duševné zdravie, pretože upozorňuje na váš duševný stav. Povzbudzuje vás, aby ste spomalili, vyčistili si myseľ a sústredili sa na aktuálne myšlienky. To všetko vám pomôže lepšie regulovať emócie.

Kto by mal praktizovať všímavosť?

Každý môže mať prospech z praxe všímavosti. Je vhodná od detstva až po starobu. Takže áno, to znamená, že zo všímavosti môžete ťažiť aj vy.

Všímavosť je obzvlášť užitočná pre každého, kto cíti, že svoje emócie sú mimo kontroly alebo kto sa cíti preťažený svojou súčasnou situáciou.

Kedy by sa mala všímavosť používať?

Mindfulness sa dá praktizovať každý deň a kedykoľvek. V skutočnosti veľa ľudí používa techniky všímavosti počas celého dňa a začleňuje ich do každej časti toho, čo robia. Pre začiatočníka sa to môže zdať ako ťažký cieľ, ale praxou sa to zlepšuje.

Kde sa cvičí všímavosť?

Všímavosť si môžete precvičiť doma, v práci, vnútri, vonku alebo dokonca v aute. Kamkoľvek idete, je vhodné miesto na cvičenie všímavosti; všetko, čo potrebujete, ste vy a vaša myseľ.

Zistite viac o svojej mysli

Zistite viac o svojej mysli

Čím viac o svojej mysli viete, tým viac ju dokážete efektívne využiť. Všímavosť je len jedným aspektom tohto >> je toho oveľa viac, čo sa treba naučiť.

Pridajte sa k nám na náš tréning ‚Dobré ráno, život‘ a zistite, ako funguje váš mozog a ako môžete lepšie využiť jeho schopnosti. Zažite všímavosť a meditáciu v akcii, prevezmite kontrolu nad svojím životom a nasmerujte ho priaznivým smerom!

Príprava na meditáciu všímavosti

Meditácia je niečo, čo ste už možno začlenili do svojho dňa. Ak je to tak, môžete to posunúť ešte o krok ďalej spojením týchto dvoch konceptov, aby ste cvičili meditáciu všímavosti.

Najprv by ste sa však mali na tento proces psychicky pripraviť.

Uľahčite si to

Najlepšie je začať s malou praxou všímavosti. Nie je potrebné do toho skočiť, skúšať a cvičiť to celý deň. Dokonca aj niekoľko minút praktikovaním všímavosti každý deň stačí na to, aby vám to pomohlo obnoviť myseľ a malo upokojujúci účinok na váš nervový systém.

Nemusíte sa viazať ani na časové obdobie. Namiesto toho sa zaviažte venovať pozornosť konkrétnej činnosti. Pozorujte napríklad jedinečné detaily rastliny alebo počúvajte zvuk vtáčieho štebotu.

Uznajte rozptýlenia

Prijmite, že počas cvičenia všímavosti sa budete rozptyľovať, ale uvedomte si, že to nie je dôvod na to, aby ste sa vzdali. Vaša myseľ môže zablúdiť alebo vašu pozornosť môže upútať niečo iné. Keď sa to stane, uznajte rozptýlenie a potom sa zamerajte späť na svoju vedomú činnosť.

Zbavte sa rozsudkov

Je normálne začať súdiť seba, keď sa rozptýlite. Môžete dokonca zažiť rušivé alebo negatívne myšlienky. Schopnosť odstúpiť od týchto súdov je pre všímavosť rozhodujúca.

Hneď ako si uvedomíte, že sa odsudzujete, zhlboka sa nadýchnite a pomenujte tú myšlienku alebo úsudok. Pozorovanie myšlienok týmto spôsobom vám umožňuje opustiť negativitu, aby ste mohli pokračovať vo svojej ceste.

Cvičenia rýchlej všímavosti

Ste pripravený byť viac všímavý?

Skvelé! Tu je niekoľko cvičení, ktoré môžete vyskúšať, aby ste mohli viesť svoju prax všímavosti.

1. ZASTAVTE SA na chvíľu – Technika STOP

Technika STOP je ideálnym cvičením všímavosti, ak nemáte veľa času.

Nasledujte tieto kroky:

  • 1
    Prestaňte robiť čokoľvek, čo robíte.
  • 2
    Niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite.
  • 3
    Pozorujte, čo sa deje vo vašom tele – vaše myšlienky, emócie a pocity.
  • 4
    A potom pokračujte v tom, čím ste boli predtým zaneprázdnený.

Toto jednoduché cvičenie vám umožní prestať s tým, čo robíte, a lepšie si uvedomiť svoje myšlienky a to, ako sa vaše telo cíti. Vyžaduje si to vedomé úsilie spomaliť a byť všímavý.

2. Zostaňte motivovaný – Len DÝCHAJTE

Všímavosť môže byť nápomocná pri udržiavaní motivácie, keď sa cítite negatívne alebo bez inšpirácie. Pozorné cvičenia vám umožnia sústrediť sa a znovu naštartovať motiváciu.

Nasledujúce cvičenie vám môže pomôcť preorientovať sa a pripraviť sa na danú úlohu.

Len dýchajte – Sústredenie sa na dýchanie je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zvýšiť pozornosť. Dýchanie je nevyhnutné na to, aby sme sa udržali nažive, ale zohráva veľkú úlohu aj pri všímavosti.

Urobte toto dychové cvičenie pre mindfulness a prečistite si hlavu:

  • 1
    Posaďte sa alebo si niekde pohodlne ľahnite.
  • 2
    Nastavte časovač na jednu minútu. Nadýchnite sa nosom a vydýchnite ústami.
    Sústreďte sa na to, ako sa cítite emocionálne a fyzicky. Identifikujte akékoľvek pocity a myšlienky.
  • 3
    Zresetujte časovač. Tentoraz sa zamerajte konkrétne na svoje dýchanie.
    Vnímajte, ako sa vám pri nádychu rozširuje hrudník a brucho. Zažite, ako sa vaše telo uvoľňuje pri výdychu.
  • 4
    Opäť zresetujte časovač. Sústreďte sa na to, ako dýchanie využíva celé vaše telo.
    Presuňte svoju pozornosť z jednej časti tela na druhú, keď dýchate a precíťte, ako vami cirkuluje vzduch.

Stimulujte svoju myseľ

STIMULUJTE SVOJU MYSEĽ

Cvičenie všímavosti a meditácia vyžadujú aktívne používanie vášho mozgu. Ak chcete, aby vaša myseľ fungovala optimálne, je nevyhnutné skúmať rôzne spôsoby, ako ju môžete používať.

Učenie sa o mozgu môže byť pre niektorých ľudí zastrašujúce, a preto sme vytvorili školenie, ktoré vám pomôže pochopiť vašu myseľ. Prihláste sa teraz na ‚Dobré ráno život‘, a budete mať tieto znalosti na dosah ruky!

Denná prax všímavosti

Zakaždým, keď ste všímavý, stimulujete tým svoj mozog. Preto sa odporúča začleniť všímavosť do svojho života čo najviac spôsobmi. Nemusí to byť ťažké; stačia aj malé tréningy všímavosti.

  • Všímavé stravovanie (vedomé jedenie)

    Jedlá sa často jedia pred televízorom alebo pri používaní digitálnych zariadení. Občerstvenie a káva sa konzumujú počas cesty z domu do práce alebo školy.

    Jedenie v zhone alebo pri iných aktivitách znamená, že nie ste všímavý. Keď praktizujete vedomé jedenie, venujete čas tomu, aby ste si jedlo naplno užili. Dostanete príležitosť cítiť a vychutnať si svoje jedlo. Umožní vám to zažiť rôzne chute a textúry a možno si uvedomíte, že sa vám páči niečo viac, než ste si mysleli.

  • Všímavé práce

    Bežné úlohy, ako je pranie bielizne, zametanie alebo nakupovanie potravín, sú vykonávané bez rozmýšľania, ale sú ideálne pre všímavosť. Všímajte si, čo robíte, namiesto toho, aby ste pracovali na autopilota.

    Pri praní si privoňajte k praciemu prostriedku, počúvajte zvuk metly, keď zametáte, a držte sa len toho, že kupujete položky z nákupného zoznamu. Venovanie pozornosti tomu, čo robíte, stimuluje vašu myseľ.

  • Ocenenie maličkostí
    Všímavosť je o sústredení sa na úlohu a všímanie si maličkostí v živote. Kedykoľvek cítite, že vaša myseľ blúdi alebo vaša motivácia slabne, venujte niekoľko minút vedomiu.

    Použite svoje zmysly na identifikáciu niečoho, čo môžete cítiť, ochutnať, počuť alebo vidieť. Toto je činnosť, ktorú môžete vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek. Keď svoju pozornosť upriamujete na svoje okolie, zapájate aj svoje telo a mozog, čo zintenzívňuje všímavosť.

Použitie náš program ‚Oceán Hojnosti‘ na meditáciu.

Všímavosť, meditácia a mentálne cvičenia majú spoločný cieľ: stimulovať mozog.

Keď sa to stane, váš mozog funguje lepšie. Dobre sa vyrovnáva s každodenným stresom, posilňuje nervové spojenia a poskytuje jasnosť. Naučíte sa byť k sebe súcitný a láskavý, aj keď veci nejdú správne.

Náš tréning ‚Dobré ráno, život‘ je miestom, kde získate všetky tieto informácie. Na tomto školení, ktoré je založené na poznatkoch neurovedy vás naučím využívať svoju duševnú silu prostredníctvom vitálnej mentálnej stimulácie.

Prihláste sa na tréning ešte dnes a zmeňte svoj život!

S láskou, 
Julie

MSc. Juliana 'Julie' Kerestešová je vyhľadávaná coachka, podnikateľka, investorka a generálna riaditeľka Ocean Coaching s.r.o., zaoberajúca sa výskumom v oblasti neurovedy a mozgovej plasticity. Julie prostredníctvom jej najnovšieho kurzu Oceán Hojnosti pomáha ľuďom na Slovensku a v Českej republike dosiahnuť finančnú nezávislosť a inšpiruje ich k tomu, aby sa stali tou najlepšou verziou seba samých. Viac o Julie sa dozviete tu >> . Pochopte svoju myseľ a  objavte 4 praktické techniky na odstránenie vnútorných finančných blokov a prekonávanie strachu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Podmienky ochrany súkromia