Do čoho neinvestovať?

Hovorí sa, že život je lotéria. Možno je to pravda, ale dôležité je, hrať vždy s rozumom!

Pokiaľ ide o investovanie, rozhodnutie niekam NEvložiť vaše peniaze môže byť pre váš úspech veľmi dôležité. Jedna zlá investícia totiž môže ľahko oslabiť zvyšok vášho portfólia a ochromiť nielen vaše výnosy, ale aj vašu myseľ a schopnosť rozmýšľať racionálne.

Niekedy sa musíme sami seba opýtať: „Č.B.U.W.B.?“ – tzn. „Čo by urobil Warren Buffett?“

Aj keď neexistuje spôsob, ako s istotou zistiť, ktorým spoločnostiam by ste sa mali vyhnúť, existujú určité pravidlá, ktoré vám pomôžu udržať sa na tej správnej ceste. Položili ste si niekedy otázky: Mám sporiť alebo investovať?“ alebo „Do čoho (ne)mám investovať?

Tu je zoznam vecí, do ktorých by ste rozhodne nemali investovať:

1. Spoločnosti, ktorým nerozumiete

Investovanie do spoločnosti si vyžaduje hlbokú úroveň porozumenia tomu, ako spoločnosť funguje, aké je jej poslanie, akým výzvam čelí a tak ďalej. Bez tejto úrovne porozumenia sa investovanie stáva špekuláciou. A špekulácie sú ako hazardné hry.

Predstavte si, že uvažujete o kúpe celej spoločnosti. Keďže je to obrovská investícia, nechceli by ste o tejto spoločnosti vedieť všetko, čo by ste mohli, skôr ako sa stanete jej jediným vlastníkom? Určite by ste nechceli vraziť všetky svoje peniaze do niečoho, o čom si nie ste istý, že uspeje. Bez ohľadu na to, či kupujete 100% podiel spoločnosti alebo len jej malý zlomok, mala by platiť rovnaká úroveň zodpovednosti a kontroly – stále sú to VAŠE peniazeVAŠA budúcnosť.

Predtým, ako zvažujete investíciu do nejakej spoločnosti, uistite sa, že ste s ňou úplne oboznámený a aj s odvetvím, do ktorého patrí. Akejkoľvek spoločnosti, ktorú nepoznáte, by ste sa mali vyhnúť.

2. Spoločnosti s nedôveryhodným manažmentom

Aj tie najlepšie spoločnosti sú len také dobré, akí dobrí sú ľudia, ktorí ich vedú. Nanešťastie, vždy sa nájdu generálni riaditelia a iní vedúci pracovníci, ktorí obmedzujú chod firmy, zapájajú sa do pochybných obchodných praktík a v konečnom dôsledku ohrozujú svoju spoločnosť.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa týmto spoločnostiam darí celkom dobre. Dokonca môžu ťažiť zo svojho neetického vedenia. Tieto praktiky však z dlhodobého hľadiska nikdy nedopadnú dobre a vždy sú to akcionári, ktorí trpia najviac.

 Ako teda zistíte, že spoločnosť má nedôveryhodný manažment?

  • Začnite tým, že sa pozriete na ich minulé záznamy. V ideálnom prípade by mali byť krištáľovo čisté. Ak zistíte, že vedúci pracovník sa v minulosti zaoberal pochybnými obchodnými praktikami, môžete sa staviť, že bude v pokušení, urobiť to znova.
  • Budete si tiež chcieť nájsť čas na analýzu komunikácie generálneho riaditeľa s akcionármi spoločnosti. Aký otvorený a čestný bol v minulosti? Pokúsil sa zakryť problémy a nastaviť očakávania vyššie, ako by mali byť, alebo bol čestný a pripravený prijať skúšky rovnako, ako by prijal úspech? Ak generálny riaditeľ znie viac ako predajca než ako čestný vodca, mali by ste od jeho spoločnosti utekať kade ľahšie.
  • Nakoniec sa budete chcieť pozrieť na plat generálneho riaditeľa. Je jeho odmeňovanie odôvodnené jeho výkonom, alebo čerpá masívnu výplatu bez toho, aby tlačil spoločnosť dopredu? Platba veľkých súm bez pozitívnych výsledkov nemusí nevyhnutne znamenať, že generálny riaditeľ bude nedôveryhodný. Treba sa na to pozrieť z dlhodobého hľadiska. Ak však spoločnosť začne čeliť graduálnej dekadencii, môže to byť likvidačné aj pre akcionárov.

3. Spoločnosti, ktoré nie sú v zľave

Ak ste našli úžasnú spoločnosť so skvelým manažmentom, ktorej rozumiete a ktorej veríte, ste na dobrej ceste k rozumnej investícii. Je však absolútne nevyhnutné, aby ste počkali, kým trh uvedie túto spoločnosť do výpredaja. Ak tam ešte nie je, zapíšte si ju do svojho zoznamu sledovaných spoločností a sledujte ju.

Miera bezpečnosti je tu, aby vám pomohla vyhnúť sa riziku. Ak sa tejto spoločnosti nedarí tak dobre, ako ste si mysleli, budete mať aspoň útechu, že ste zaplatili o 50% menej, ako za normálnych okolností. Dobrou správou je, že ceny stúpajú a klesajú, a ak budete dostatočne trpezlivý, objavia sa skvelé príležitosti na nákup vynikajúcich spoločností. 

Viete, že toto je dialóg, nie monológ. Ocean Coaching je vaša komunita, váš kmeň a vďaka vašim komentárom viem, čo prežívate. Neváhajte si budovať svoje finančné bohatstvo aj prostredníctvom investovania a napíšte nám, ako sa vám darí. 🙂

Ďakujeme a tešíme sa na vaše príspevky

S láskou

Julie

MSc. Juliana 'Julie' Kerestešová je vyhľadávaná coachka, podnikateľka, investorka a generálna riaditeľka Ocean Coaching s.r.o., zaoberajúca sa výskumom v oblasti neurovedy a mozgovej plasticity. Julie prostredníctvom jej najnovšieho kurzu Oceán Hojnosti pomáha ľuďom na Slovensku a v Českej republike dosiahnuť finančnú nezávislosť a inšpiruje ich k tomu, aby sa stali tou najlepšou verziou seba samých. Viac o Julie sa dozviete tu >> . Pochopte svoju myseľ a  objavte 4 praktické techniky na odstránenie vnútorných finančných blokov a prekonávanie strachu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Podmienky ochrany súkromia

  • Ako odstránim vnútorné bloky a prekonám strach? Začnite E-BOOKOM ZDARMA:

  • E-book: Voda, čo ma drží finančne nad vodou

    4 základné techniky, ktorými odstránite svoje vnútorné finančné bloky a prekonáte svoj strach

  • NAJNOVŠIE ČLÁNKY
  • KATEGÓRIE
  • Stretneme sa na FB: