CHARITA

Zmenou našich finančných presvedčení
môžeme pomôcť sebe aj druhým.

Keď padlo rozhodnutie založiť Ocean Coaching, jedna z našich prvých konverzácií bola o tom, ako obidve zakladateľky, Julie aj Betka, cítime, že chceme časť príjmu darovať na pomoc druhým. 

Uvedomujeme si, že jedno z limitujúcich presvedčení, ktoré nás ľudí môže podvedome brzdiť v zlepšení našej finančnej situácie, je práve presvedčenie, že by nebolo fér dopriať si viac, pretože na svete je toľko veľa chudobných, chorých alebo akokoľvek inak znevýhodnených ľudí, ktorí tie peniaze potrebujú viac ako my.

Prípadne presvedčenie, že pokiaľ my budeme mať veľa peňazí, iní by ich mali automaticky menej a my nechcem byť tí, ktorí ochudobňujú druhých. To samozrejme nie je pravda!

Pamätám si, ako som pred niekoľkými rokmi bola na dovolenke s priateľom v Taliansku v krásnom hoteli a namiesto radosti z toho, že si môžem dopriať takýto luxus som sa cítila previnilo. Kým ja sa mám takto dobre, doma mám chorých členov rodiny, ktorí si takýto luxus užívať nemôžu. Namiesto toho, aby som sa tešila z daného momentu, som cítila, že je to voči nim nefér. 

Napadli mi myšlienky, či mi to je vôbec treba, keď môžem mať za menej peňazí lacnejšie ubytovanie a myslela som pritom na ľudí bez domova alebo rodiny, ktoré by si niečo takéto nemohli nikdy dovoliť. Smiešne na tom je, že pre mňa to bol úplný luxus a pritom som na tú dovolenku šla s nízkonákladovou leteckou spoločnosťou a ten hotel nebol ani zďaleka až taký luxusný, len bol trochu drahší, než by som si zvyčajne dovolila.

Uvedomovala som si však, že to, čo je pre mňa samozrejmosťou, môže byť pre druhých privilégiom. A to som si na tú dovolenku poriadne odmakala, mala som za sebou roky tvrdého štúdia, pracovala som veľa a vyslovene som to potrebovala na zregenerovanie. Verím tomu, že toto presvedčenie bolo jedným z dôvodov, prečo som sa často podvedome sabotovala a nevedela som si pýtať viac peňazí za moju snahu a odvedenú prácu – bolo by predsa nefér, keby som sa mala lepšie.

Ak ste človek, pre ktorého peniaze nie sú na prvom mieste a máte veľmi silné sociálne hodnoty, spomínané presvedčenia môžu byť aj vašimi limitujúcimi presvedčeniami, ktoré vás podvedome obmedzujú a sabotujú v dosahovaní lepších finančných výsledkov. 

Spoznávate sa v tom?

My to teraz už vidíme inak.

Toto presvedčenie môže byť jednoducho transformované na posilňujúce presvedčenie, ktoré je v súlade s vašimi silnými sociálnymi hodnotami, ako aj s vašou túžbou mať viac peňazí.  Namiesto toho, aby ste sa cítili previnilo, môžete byť šťastný a pociťovať vďačnosť za to, že máte dosť finančných prostriedkov na to, aby ste si v živote mohli dopriať viac a zároveň s peniazmi konali viac dobra a pomáhali druhým. A presne tak to cítime aj my!

Keď sme však rozmýšľali nad tým, akú charitu chceme v rámci našej spoločnosti podporovať, nevedeli sme sa rozhodnúť, pretože je pre nás každá jedna oblasť dôležitá – či sú to chorí ľudia, ľudia bez domova, deti či ochrana životného prostredia, ktoré ovplyvňuje kvalitu života každého jedného z nás.

Pre tento rok sme sa rozhodli, že budeme podporovať Ligu za duševné zdravie. Veríme, že téma duševného zdravia úzko súvisí s vedomým myslením a tréningom mozgu, čím sa prostredníctvom našej spoločnosti zaoberáme. Žijeme totiž v uponáhľanej dobe, v ktorej sa, žiaľ, stres stal každodenným spoločníkom mnohých z nás. Mnohí majú skúsenosti z nezamestnanosti. Iní síce majú prácu, no v nej aj manipulatívneho zamestnávateľa, je na nich vyvíjaný ustavičný tlak na výkon, a tak majú strach zo straty zamestnania. 

Iní prežívajú strach z nedostatku peňazí, ďalších skľučujú pochybnosti z toho, že nie sú dosť dobrí, mnohí majú rôzne traumy, ktoré ovplyvňujú ich prítomnosť, iní nestíhajú oddychovať. A to je len malý útržok príkladov, ktoré spôsobujú psychickú nepohodu. Sú ľudia, ktorí majú bipolárnu poruchu, iní schizofréniu, úzkosti, depresie, závislosti, prežívajú vyhorenie.

Človek, ktorý zažíva takéto psychické ťažkosti, sa môže cítiť úplne bezmocne a bezcenne, vnútri môže veľmi trpieť a pravidelne spochybňovať význam svojej existencie. Hlboký smútok, únava, nechuť do jedla alebo naopak prejedanie, zabúdanie či podráždenosť sú len príkladmi z príznakov, že duševné zdravie daného jedinca nie je v úplnom poriadku. Tento stav je veľmi vážny a nesmie sa podceňovať. 

Takýto ľudia potrebujú pomoc, potrebujú, aby ich niekto počúval, potrebujú podporu, oporu a potrebujú počuť, že sú dôležití a že iným na nich záleží. Takíto ľudia nemusia mať vždy dostatočné finančné prostriedky na psychológa či psychiatra. Existuje však združenie občanov a právnických osôb, ktorého cieľom je práve aktívna podpora duševného zdravia na Slovensku – tým združením je Liga za duševné zdravie.

Každý môže pomôcť tak, ako najlepšie vie. My sme sa rozhodli urobiť to finančnou cestou, a to konkrétne tak, že podporíme Ligu za duševné zdravie darovaním 4% z nášho mesačného príjmu po dobu jedného roka. Pretože na duševnom zdraví nám záleží. 

Ak ste sa dočítali až sem, prajeme vám veľa zdravia a finančnej hojnosti vo vašom živote. Nebuďme ľahostaní voči tým, ktorí to potrebujú.

Ak chcete Ligu za duševné zdravie podporiť priamo, môžete tak urobiť na tomto odkaze.

V mene spoločnosti Ocean Coaching

MSc. Alžbeta Štofaníková
Generálna riaditeľka
Ocean Coaching s.r.o.

OSTAŇME V SPOJENÍ


Ocean Coaching nájdete na týchto sociálnych sieťach: