Čo zabíja váš vzťah?

Aké problémy sa vo vašom vzťahu stali zabijakmi manželstva?

Partnerstvo môže so sebou prinášať všelijaké výzvy, ale častokrát na prvých priečkach zoznamu sa nachádzajú práve peniaze. Mnoho párov nevie úplne presne, koľko peňazí sa míňa, aj keď sa zdá, že je všetko v poriadku. Je to nebezpečné a môže to spôsobiť nemalé nezhody.

Všetci sme iní a rôzne osobnosti majú tendenciu narábať s peniazmi rôznymi spôsobmi. Vaša osobnosť je jedinečná rovnako ako vy a ovplyvňuje to, ako pracujete so svojimi peniazmi. Akonáhle sa dostanete do vzťahu, vaša povaha peňazí môže byť v rozpore s osobnosťou vášho partnera.

Typy peňažných osobností

Existuje sedem finančných osobností a vy budete patriť do jednej z týchto kategórií.

  • Kompulzívny sporiteľ neustále šetrí peniaze a obáva sa zbytočných výdavkov.
  • Kompulzívny míňač, ktorý často míňa bez škrupúľ, má výčitky svedomia kupujúceho.
  • Márnotratný šetrič spadá niekde do stredu predchádzajúcich kategórií, pretože vie dobre nasporiť, ale potom podľahne impulzívnym nákupom.
  • Kompulzívny tvorca peňazí neustále chce zveľaďovať svoje bohatstvo a získať uznanie za svoju finančnú zdatnosť.
  • Jednotlivec ľahostajný k peniazom, ktorý sa má dobre a nepovažuje financie za niečo, o čo by sa mal starať.
  • Hazardný hráč má vlastnosti, ktoré vytvárajú peniaze a míňajú peniaze, pretože riskuje a stáva sa emocionálnym pri výhrach a prehrách.
  • Strachopud sa vždy trápi svojimi financiami a neverí vo svoju schopnosť správne pracovať s peniazmi.

Do ktorej kategórie patríte?

Spoznajte svoje peňažné osobnosti ako pár. Nájdite si čas na podrobnejšie preskúmanie peňažných osobností a naučte sa silné a slabé stránky každého typu. Aby ste finančne napredovali, mali by ste to urobiť aj vy a aj váš partner.

Pre každého z vás môže byť užitočné identifikovať svoju vlastnú aj partnerovu finančnú osobnosť, potom sa spojiť a prediskutovať osobnosti, ktoré sa na vás hodia. Rozdiely a podobnosti môžu ukázať, prečo máte finančné nezhody.

Keď sa rozhodnete hovoriť o svojej povahe peňazí, skúste to urobiť pokojne a bez výčitiek. Pred touto diskusiou sa šesťkrát zhlboka nadýchnite a majte otvorenú myseľ.

Ste pripravený prevziať kontrolu nad svojím peňažným príbehom? Pripojte sa k nám na bezplatný virtuálny tréning s názvom „Dobré ráno život“ a naučte sa, ako eliminovať 4 hlavné veci, ktoré brzdia hojnosť, úspech, šťastie a celkové naplnenie vo vašom živote. Získajte svoje miesto HNEĎ!

Rozdelenie účtov na polovicu

Ako si rozdeľujete účty vo vašom vzťahu? Ako sa pozeráte na peniaze vo všeobecnosti?

Problémy s peniazmi v mnohých vzťahoch vznikajú preto, že páry sa nevedia dohodnúť na tom, aká časť peňazí ide do vzťahu a čo si ponechajú pre vlastnú potrebu. Je to typická „tvoja, moja a naša“ myšlienka a ovplyvňuje to, ako sa platia účty.

Tvoj, môj a náš

Rozdelenie účtov a úspor môže vo vzťahu spôsobiť niekoľko komplikácii. Niektorí partneri sa domnievajú, že by sa mali podieľať na financiách rovnakým dielom a účty by si mali rozdeliť presne v strede. Každý si potom môže nechať všetko, čo mu zostane z platu, pre seba. Ale je tu háčik.

Rozdelenie 50 na 50 vyvoláva medzi partnermi nevôľu, najmä ak jeden partner zarába patrične viac ako druhý. Finančne slabší partner si nemôže dovoliť veci, ktoré chce, kým ten druhý môže plytvať. Táto situácia bráni dlhodobému sporeniu a práci na veľkých finančných cieľoch. Ešte horšie je, že jeden z partnerov môže klamať o svojom príjme, čo má za následok tzv. finančnú neveru.

Vypočítajte si rozpočet

Jediný spôsob, ako vyriešiť túto situáciu, je hovoriť o peniazoch. Sadnite si s partnerom, určte si spoločný príjem a urobte si zoznam mesačných výdavkov. Zamyslite sa nad tým, ako môžete rozdeliť finančné bremeno rozumným spôsobom, napríklad tak, aby sa výdavky rovnali pomerom individuálnych príjmov.

Naplánujte si spoločnú budúcnosť a načrtnite finančné ciele týkajúce sa úspor a dlhov. Zistite, ako môžete tieto ciele splniť s peniazmi, ktoré máte každý mesiac k dispozícii. Dajte všetky svoje nápady dohromady do rodinného rozpočtu, kontrolujte ho každý mesiac a vykonajte potrebné zmeny.

Páry a peniaze vytvárajú mocenské hry

Problémy prameniace z „tvojich, mojich a našich“ spôsobujú mocenské hry vo vzťahoch. K tomu dochádza, keď má jedna osoba z nejakého dôvodu finančnú prevahu v porovnaní s druhou osobou.

Existujú štyri špecifické súbory okolností, ktoré vytvárajú presilové hry:

  • Jeden partner má platené zamestnanie, zatiaľ čo druhý partner prácu nemá.
  • Obaja partneri pracujú, ale jeden má podstatne vyšší príjem.
  • Obaja partneri chcú pracovať, no jeden partner je stále nezamestnaný.
  • Jeden partner pochádza z bohatého prostredia, zatiaľ čo rodina druhého partnera nemala peniaze.

Tieto scenáre naznačujú, že jeden partner môže mať moc nad druhým, pretože má alebo zarába viac peňazí. Majte na pamäti, že hra o moc sa začne hrať iba vtedy, ak jeden z partnerov využíva tieto informácie nad druhým partnerom a bude robiť väčšinu finančných rozhodnutí.

Niektoré z týchto myšlienok sú zakorenené v mýtoch o peniazoch, ako napríklad, že peniaze sú koreňom všetkého zla, že konkrétne pracovné miesta nezarábajú toľko ako iné, alebo, že je ťažké zarábať peniaze.

Zvážte budúce scenáre

Vo vašom vzťahu by sa nemali vyskytovať mocenské hry. Keď sa zaviažete partnerovi, zaviažete sa mu bez ohľadu na to, čo sa stane vo vašich financiách, takže by to malo byť niečo, o čom budete diskutovať od začiatku.

Porozprávajte sa o tom, ako sa budú deliť peniaze a čo sa stane, ak dôjde k zmene situácie. Zamyslite sa nad tým, ako naložíte s financiami, ak by jeden z vás musel prísť o prácu alebo by už z nejakého dôvodu nemohol pracovať. Ak si to stanovíte dopredu, vyhnete sa zbytočnému stresu, ktorý by nastal, ak by k takejto situácii niekedy naozaj došlo.

Problémy s peniazmi z dlhov

Dlh je pravdepodobne jednou z najpálčivejších finančných starostí v každom vzťahu. Či už ide o študentské pôžičky, hypotéku, dlh na kreditnej karte, hazard alebo niečo iné, dlh je problémom – najmä, ak partner vstupuje do manželstva s rozsiahlymi podlžnosťami.

Celá myšlienka dlhu stačí na to, aby niektorých ľudí od vás úplne odstrašila. Ak vy alebo váš partner uprednostňujete stopercentnú bezdlžnosť, potom sa dlžoby druhej osoby môžu stať veľkým problémom. V ideálnom prípade by ste mali diskutovať o dlhoch a svojich presvedčeniach o nich predtým, ako si navzájom zveríte celú svoju budúcnosť.

Ste pripravený prevziať kontrolu nad svojím peňažným príbehom? Pripojte sa k nám na bezplatný virtuálny tréning s názvom „Dobré ráno život“ a naučte sa, ako eliminovať 4 hlavné veci, ktoré brzdia hojnosť, úspech, šťastie a celkové naplnenie vo vašom živote. Získajte svoje miesto HNEĎ!

Kto je zodpovedný za dlh?

Zákony v každom štáte presne určujú, kto je zodpovedný za dlh, takže to môže poskytnúť určitú útechu. Akýkoľvek dlh, ktorý má osoba pred uzavretím manželstva, zostáva jej zodpovednosťou (právne), hoci sa môžete rozhodnúť spojiť svoje financie a splatiť ich rýchlejšie.

Akékoľvek dlhy vzniknuté po sobáši sa vo väčšine štátov stávajú zodpovednosťou oboch partnerov. Aj keby ste sa rozišli, obaja partneri sú stále spoločne zodpovední za dlhy súvisiace s bývaním, deťmi a stravou, ak to nie je dostatočne právne ošetrené.

Vyrovnajte si dlhy

Musíte sa porozprávať so svojím partnerom o akýchkoľvek dlhoch, ktoré do vzťahu vniesli, a o úlohe, ktorú dlh môže zohrávať pri budúcich nákupoch. Rozhodnite sa, či si každý zaplatí svoj dlh sám, alebo si vytvoríte spoločný plán splácania jednotlivých dlhov.

V každom prípade zvážte vplyv dlhu na rozpočet a schopnosť každého partnera prispievať na iné výdavky. Počas tohto rozhovoru sa navzájom nesúďte. Nie všetci ľudia sú tak finančne zdatní ako ostatní, preto si navzájom pomáhajte pri zodpovednejších rozhodnutiach.

Deti stoja peniaze

Koľko si myslíte, že stojí výchova dieťaťa? Môžete očakávať, že za výchovu jedného dieťaťa do veku 18 rokov vynaložíte 64 000 – 70 000 eur. Ale počkajte chvíľu, je totiž možné, že budú chcieť ísť na vysokú školu, takže môžete pridať ďalšie náklady.

To je za predpokladu, že vaše deti skutočne odídu z domu, keď budú mať 18 rokov a nebudú na vás klásť žiadnu ďalšiu finančnú záťaž. Táto situácia je vysoko nepravdepodobná. Pridajte k tomu účinky inflácie a môžete túto sumu ešte zvýšiť.

Mať deti je samozrejme obrovská zodpovednosť, takže toto by mala byť jedna z vecí, o ktorých sa rozprávate ešte predtým, ako uzavriete manželstvo. Okrem finančného dopadu, niektorí ľudia jednoducho neplánujú mať deti a je potrebné ich rozhodnutie rešpektovať.

Rôzne náklady na výchovu detí ovplyvnia váš rozpočet vo veľkej miere. Ak o tom nehovoríte vopred, môže to byť drsné prebudenie a tvrdý pád pre váš vzťah. Zvážte svoj rozpočet a finančný dosah detí skôr, ako ich budete mať. Zistite, ako ušetríte na ich budúcnosť okrem platenia denných životných nákladov.

Ďalšou vecou je starostlivosť o deti. Jeden z partnerov sa možno bude musieť vzdať svojej práce, aby sa staral o deti, čo znamená, že rodinný príjem sa znižuje. Musíte si naplánovať, ako pokryť tieto náklady a najlepšie spôsoby, ako ešte viac rozšíriť svoj rozpočet.

Širšia rodina môže byť v manželstve ťažkou skúškou

Keď ste vo vzťahu, vaše financie môžu byť ovplyvnené nielen vaším partnerom a deťmi. Váš partner má rodinu rovnako ako vy, a to prináša veľa zaujímavých situácií.

Neustále súťaže a porovnávanie

Širšie rodiny spôsobujú vo vašom vzťahu konkurenciu a porovnávanie, čo v konečnom dôsledku ovplyvňuje finančnú situáciu vášho manželstva. To sa zvyčajne deje v dvoch scenároch:

Po prvé, dynamika finančného bohatstva sa môže viac prikláňať k jednej strane ako k druhej. Možno budete musieť poslať nejaké peniaze na potraviny svojej mame alebo váš partner môže dať peniaze súrodencovi, aby prišiel na návštevu. Jeden partner uberá peniaze zo spoločne stanovených finančných cieľov.

Po druhé, širšia rodina partnera sa môže mať lepšie ako rodina druhej osoby. To sa často vyskytuje počas narodenín a sviatkov, keď jeden starý rodič zasype rodinu bohatými darčekmi, zatiaľ čo druhá rodina si môže dovoliť len niečo malé a lacné.

Táto nerovnováha ovplyvňuje váš vzťah a možno máte pocit, že musíte míňať viac.

Vyrovnajte sa so širšou rodinou

Porozprávajte sa so svojím partnerom o tom, ako sa vysporiadať so širšou rodinou, ktorá potrebuje finančnú pomoc. Možno budete súhlasiť s tým, že ani jeden z vás jednoducho nebude rozdávať peniaze, alebo áno? Skúste si to vydiskutovať medzi sebou.

Vytvorte si rozpočet na sviatky a narodeniny, aby ste sa vyhli nadmerným výdavkom. Môžete dokonca hovoriť s členmi širšej rodiny o očakávaniach v rámci darčekov a objasniť, že extravagantné darčeky nie sú nevyhnutnosťou.

Nechajte vo svojom manželstve financie fungovať

Páry a peniaze idú vždy spolu, pretože väčšina vecí v živote si vyžaduje finančnú podporu. Môže to spôsobiť stres, ale silu, ktorú majú peniaze vo vašom vzťahu, môžete zastaviť neustálou komunikáciou, vďaka ktorej si pripravíte láskyplnú budúcnosť bez finančných starostí.

Ste pripravený prevziať kontrolu nad svojím peňažným príbehom? Pripojte sa k nám na bezplatný virtuálny tréning s názvom „Dobré ráno život“ a naučte sa, ako eliminovať 4 hlavné veci, ktoré brzdia hojnosť, úspech, šťastie a celkové naplnenie vo vašom živote. Získajte svoje miesto HNEĎ!

MSc. Juliana 'Julie' Kerestešová je vyhľadávaná coachka, podnikateľka, investorka a generálna riaditeľka Ocean Coaching s.r.o., zaoberajúca sa výskumom v oblasti neurovedy a mozgovej plasticity. Julie prostredníctvom jej najnovšieho kurzu Oceán Hojnosti pomáha ľuďom na Slovensku a v Českej republike dosiahnuť finančnú nezávislosť a inšpiruje ich k tomu, aby sa stali tou najlepšou verziou seba samých. Viac o Julie sa dozviete tu >> . Pochopte svoju myseľ a  objavte 4 praktické techniky na odstránenie vnútorných finančných blokov a prekonávanie strachu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Podmienky ochrany súkromia

  • Ako odstránim vnútorné bloky a prekonám strach? Začnite E-BOOKOM ZDARMA:

  • E-book: Voda, čo ma drží nad vodou

    4 základné techniky ako odstrániť vnútorné bloky a prekonať strach

  • NAJNOVŠIE ČLÁNKY
  • KATEGÓRIE
  • Stretneme sa na FB: