Budúcnosť Peňazí: Digitálna Mena vs. Papierové Peniaze!

Veľká časť západného sveta už funguje v takmer bezhotovostnej spoločnosti. Kreditné karty sú akceptované takmer všade, ľudia čoraz viac používajú platbu priložením karty či hodiniek a platobné aplikácie ako VenmoPaypal sú súčasťou peňaženiek väčšiny ľudí.

Počas pandémie v roku 2020 sa digitálna mena stala ešte populárnejšou, pričom niektoré inštitúcie dokonca prešli na bezhotovostnú politiku.

Kryptomeny ako BitcoinEthereum a trhy, na ktorých sa predávajú, priliali olej do ohňa. Hodnota týchto mincí počas roku 2020 raketovo vzrástla, čím sa aj novší investori stali milionármi či dokonca miliardármi… teda skôr, ako hodnoty klesli. 

Zdá sa, že takmer každý deň sa objavujú nové mince a platformy. A teraz sa vlády pretekajú vo vývoji svojich vlastných digitálnych mien, aby vrátili určitú autoritu späť do rúk centrálneho bankového systému. Niet pochýb o tom, že digitálne platobné systémy a meny budú naďalej ovplyvňovať globálny finančný systém.

Otázkou však je, či je hotovosť stále kráľovnou? Nahradí digitálna mena papierové peniaze? Navyše, mali by ste investovať do digitálnej meny?

Čo je digitálna mena?

Digitálna mena sa chápe dvoma veľmi odlišnými spôsobmi:

1. jedným je, že ide o akúkoľvek formu digitálnej hotovosti, napríklad keď platíte za online nákupy, robíte elektronické prevody atď.

Tento typ digitálnej meny je digitálnou formou národnej meny, t. j. napríklad eura alebo amerického dolára. Sleduje sa pomocou čísel bankových účtov alebo kreditných kariet prostredníctvom tradičného finančného systému a má rovnakú trhovú hodnotu ako fyzická mena.

2. Kryptomena je ďalší typ digitálnej meny. Kryptomena vznikla najmä s myšlienkou, že ľudia môžu posielať a prijímať peniaze digitálne a anonymne bez toho, aby boli sledovaní.

Od svojich počiatkov neboli kryptomeny, ako sú BitcoinEthereum, viazané na žiadnu národnú menu. Ich hodnoty sú teda úplne založené na tom, čo je ľuďmi uznané, ako ich hodnota.

Stablecoiny sú na druhej strane kryptomeny, ktoré by mali byť naviazané na národnú menu, ako je euro či dolár, no mnohým z nich sa nepodarilo udržať si svoju hodnotu.

Až doteraz si ešte stále veľa ľudí myslelo, že digitálna mena sa rozdeľuje na napríklad digitálne eurá či doláre a na kryptomeny, ale tu nastáva zmena. 

Súkromné ​​digitálne meny vs. centrálne digitálne meny

Súkromné ​​digitálne meny sa líšia od digitálnych mien centrálnej banky niekoľkými spôsobmi. Pôvodne boli súkromné ​​digitálne meny ako BitcoinDogecoin vytvorené na decentralizáciu financií. Kryptomeny, ako sú tieto, nemajú žiadnu väzbu na žiadnu národnú vládu. Globálne vládne agentúry mali problém s reguláciou aktivít v oblasti kryptomien.

Digitálna mena centrálnej banky (CBDC) by však bola veľmi viazaná na vládu. Peniaze držané ako CBDC budú ekvivalentné vkladu v centrálnej banke.

Takže namiesto vkladu peňazí do komerčnej banky a platenia za nákup debetnou alebo kreditnou kartou by ste teoreticky mohli vložiť peniaze na účet v centrálnej banke a používať svoju novú digitálnu menu centrálnej banky na elektronické platby. V ideálnom prípade by to bola najstabilnejšia forma digitálnej meny.

Čo robí svet

Mnoho krajín začína implementovať digitálnu menu centrálnej banky a ani svetová veľmoc ako napríklad USA nie je výnimkou.

Prezident Biden vydal výkonný príkaz vyzývajúci na výskumné a vývojové úsilie v oblasti potenciálneho návrhu a nasadenia CBDC v Spojených štátoch a na činnosti potrebné na spustenie, v prípade, že sa CBDC Spojených štátov považuje za najlepší národný záujem.

Ale nejde len o USA. Čína a Európa tiež pracujú na svojich vlastných verziách digitálnych peňazí.

Prečo centrálne banky vytvárajú digitálne meny centrálnych bánk?

Niekoľko veľkých dôvodov je obmedzenie menového rizika, ktoré predstavujú digitálne meny, a opätovné získanie kontroly nad tým, čo bol „divoký západ“ priemyselných odvetví. Centrálne banky sú zodpovedné za bezpečnosť menového systému a súkromné ​​digitálne meny predstavujú riziko pre túto bezpečnosť.

Poďme preskúmať niektoré z týchto rizík.

Risk digitálnej meny

Digitálne peniaze sú relatívne nové. S čímkoľvek novým vždy existuje riziko. Digitálne aktíva, ako sú kryptomeny, však prinášajú ďalšie riziká, vrátane vysokého potenciálu krádeží a podvodov a extrémnej volatility.

Je potrebné si uvedomiť niekoľko vecí:

Kriminalita

Najmä kryptomeny boli predmetom mnohých podvodov. Keďže sú držané v digitálnej doméne, sú považované za relatívne neisté a zraniteľné voči talentovaným programátorom a hackerom, ktorí ich chcú ukradnúť.

A keď je digitálna mena ukradnutá, je extrémne ťažké ju získať späť. Len v roku 2021 boli nahlásené desaťtisíce kryptografických podvodov, ktoré viedli k stratám viac ako 700 miliónov eur. A očakáva sa, že počet podvodov bude len rásť.

Nedostatok kontroly

Jedným z dôvodov, prečo centrálne banky skúmajú svoje vlastné digitálne meny, je to, že majú malú kontrolu nad existujúcimi digitálnymi peniazmi. Dokonca ani digitálne platobné aplikácie, ako je Apple Pay, nie sú pod kontrolou vlády. A krypto je ešte stále nová sféra s veľmi malou reguláciou.

Keď investujete do kryptomien, vaše peniaze nie sú kryté žiadnou oficiálnou inštitúciou. To znamená, že nie ste chránený pred podvodom, stratou alebo krádežou. Navyše, regulácia kryptomien by mohla potenciálne poškodiť toto odvetvie, čo by viedlo k devalvácii populárnych mincí, čo by mohlo rozdrviť nemálo investorov.

S CBDC by však boli digitálne peniaze federálne poistené. Akékoľvek držby CBDC by boli chránené prostredníctvom federálnej rezervy.

Nie sú široko prijímané

Na rozdiel od používania kreditnej karty na digitálne platby je nakupovanie s kryptomenou ešte stále považované za nepraktické. Zatiaľ čo niektorí obchodníci začali akceptovať tieto mince ako platbu, u väčšiny obchodníkov to tak zatiaľ nie je. A ak ich nemôžete použiť a ich hodnota klesá, môžete sa dostať do veľkých problémov.

Ak sa však dostane do obehu digitálna mena podporovaná centrálnou bankou, viac obchodníkov môže prijímať digitálne meny.

Volatilita

Od svojej existencie sú digitálne meny neuveriteľne nestále. Nikto nevie, či ich hodnota bude stúpať alebo klesať – a väčšina z nich nemá žiadnu vnútornú hodnotu, či históriu, na ktorú by sme sa mohli odvolať. Ich ceny sú častokrát založené na špekuláciách a humbuku.

Zatiaľ čo extrémne cenové výkyvy môžu byť dôvodom, prečo niektorých ľudí láka investovať do kryptomien, je až príliš ľahké všetko stratiť. A presne to ako Oceaners nechceme! Tento nedostatok finančnej stability je jedným z kľúčových dôvodov, prečo kryptomeny nie sú pre investorov, ktorí si zakladajú na hodnote.

Existuje množstvo iných typov investícií, do ktorých môžete s istotou vložiť svoje peniaze bez strachu, že o všetko prídete.

Výhody digitálnej meny

Digitálna mena má však niekoľko výhod. A ak tieto výhody prevážia riziká, mohlo by to znamenať, že európsky CBDC je na ceste!

Po prvé, digitálne peniaze umožňujú rýchle a jednoduché online transakcie, cezhraničné platby a prístup spotrebiteľov k finančným prostriedkom.

Už máme prístup k rýchlejším a lacnejším platbám prostredníctvom súčasných režimov digitálnej meny, takže v čom je CBDC iný?

V prípade CBDC by to mohlo poskytnúť aj vysoko likvidné útočisko pre finančné prostriedky. V súčasnosti je väčšina svetovej hotovosti viazaná v komerčných bankách, ktoré sú vystavené otrasom ekonomiky, ako sme videli pri krachu v roku 2008.

Digitálna mena centrálnej banky by mohla poskytnúť občanom alternatívnu „bezpečnú“ možnosť ukladať si hotovosť mimo bežných bankových účtov. Je však dôležité poznamenať, že CBDC by nebolo ako kryptomeny, ktoré momentálne vidíme.

Nebolo by to anonymné ani decentralizované, čo sú hlavné dôvody, prečo ľudí priťahuje kryptomena. V závislosti od vášho pohľadu to môže byť pozitívne alebo negatívne.

Nahradí digitálna mena papierové peniaze?

Takže pri všetkých tých rečiach o digitálnych platbách bude hotovosť pod matracom irelevantná?

Podľa Federálneho rezervného systému by zavedenie digitálnej meny centrálnej banky bolo prostriedkom na rozšírenie možností bezpečných platieb, nie na zníženie alebo nahradenie hotovosti.

Tvrdia, že sú odhodlaní zabezpečiť trvalú bezpečnosť a dostupnosť hotovosti alebo papierovej meny. Hoci nikto nemôže predpovedať, čo presne sa môže stať, pokračujúci postup smerom k digitálnym menám môže nakoniec spôsobiť, že hotovosť bude zastaraná. Môže to však samozrejme trvať desaťročia, kým sa tak stane.

Čo by ste medzitým mali robiť? Zostaňte v kurze a inteligentne investujte do skvelých spoločností, ktoré sú istotou návratnosti vašej investície.

Je digitálna mena dobrá investícia?

Ak nás už dlhšie sledujete, už viete, čo si myslím o digitálnych menách. Neodporúčam investovať do vysoko volatilných, nemerateľných a špekulatívnych aktív, ale je potrebné mať otvorenú myseľ.

Hoci digitálna mena centrálnej banky vydaná federálnou rezervnou bankou zmierňuje niektoré riziká spojené s inými digitálnymi menami, nezaručuje, že prinesie skutočné výnosy. CBDC vydané vládnymi agentúrami by boli skôr kryté menou jednotlivých národov.

Ak chcete zväčšiť svoje bohatstvo, v mojom skromnom názore, je vitálne investovať do úžasných spoločností, ktoré môžu časom zväčšiť vaše peniaze. Aj v našom programe Oceán Hojnosti sme tomu dedikovali celý bonusový tréning, aby ste sa naučili základy investovania a konečne začali finančne napredovať aj takýmto spôsobom!

Na strane druhej, každá vedomosť či zručnosť je totálne zbytočná, ak človek nedokáže regulovať svoju myseľ a mozog aj v rámci peňažnej sféry. Prečo? Čo ak hodnota akcií začne klesať? Prevezmete kontrolu, alebo spanikárite, spravíte zlé rozhodnutia a všetko stratíte?

Aj preto vznikol program Oceán Hojnosti, kompletný koučingový program založený na poznatkoch neurovedy a neuroplasticity, ktorý sa zameriava na tréning mozgu, zlepšenie finančného mindsetu a zvýšenie ľudského potenciálu.

Chcete vedieť viac? Pridajte sa k nám na náš BEZPLATNÝ ONLINE TRÉNING „Dobré ráno život“, v ktorom sa naučíte ako odstrániť vaše finančné bloky a začať finančne napredovať.

Ukážka z tréningu Dobré ráno, život:

Pamätajte si, že toto je dialóg a nie monológ! Čo si myslíte o digitálnych menách vy? A do čoho investujete? Tešíme sa na vaše postrehy.

S láskou

Julie

ĽUDÍ TIEŽ ZAUJÍMA:
Ocean Coaching Podcast

MSc. Juliana 'Julie' Kerestešová je vyhľadávaná coachka, podnikateľka, investorka a generálna riaditeľka Ocean Coaching s.r.o., zaoberajúca sa výskumom v oblasti neurovedy a mozgovej plasticity. Julie prostredníctvom jej najnovšieho kurzu Oceán Hojnosti pomáha ľuďom na Slovensku a v Českej republike dosiahnuť finančnú nezávislosť a inšpiruje ich k tomu, aby sa stali tou najlepšou verziou seba samých. Viac o Julie sa dozviete tu >> . Pochopte svoju myseľ a  objavte 4 praktické techniky na odstránenie vnútorných finančných blokov a prekonávanie strachu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Podmienky ochrany súkromia