Milujem svoju prácu! Rastiem, učím sa, čo ma baví, robím to, čo je pre mňa zmysluplné, využívam svoj potenciál, mám časovú slobodu, ktorá je na NEZAPLATENIE a vďaka koučingu a mentoringu s Julie som vytrvalo na najlepšej ceste k vybudovaniu si ultimátneho života.
Pred viac ako rokom to tak ani zďaleka nebolo. Od vysokej školy som totiž striedala zamestnania, v ktorých sa mi obmieňali pocity neužitočnosti, prázdnoty, nudy a nenaplnenia s pocitmi vyhorenia, stresu i frustrácie.
Moja situácia vyústila do takej neznesiteľnosti, že som viac ako pred rokom buchla po stole, a investovala som nemalé peniaze do niekoľkomesačného koučingu, ktorý som absolvovala s jednou skvelou kariérnou koučkou Annou. Aj vďaka tomu som si uvedomila, že je podnikanie naozaj to, po čom v skutočnosti túžim, a že ma v tom brzdia rôzne strachy a moja sabotujúca myseľ.
Po tomto uvedomení, sa mi naskytla príležitosť podnikať v oblasti osobného rozvoja, skrz ktorý som si spravila koučingový program Oceán Hojnosti a KONEČNE sa naučila so svojou mysľou a strachmi pracovať tak, aby som na mojej ceste vytrvala s nadšením, pokojom a neutíchajúcou motiváciou.
V tomto článku:
Strach je prirodzená a v mnohých situáciách potrebná emócia, avšak nemal by nás ovládať alebo nám brániť v dosahovaní našich cieľov. Mnoho ľudí túži po finančnej a časovej slobode, no v napĺňaní tohto sna im bránia rôzne strachy. Spoznávate sa v tom?
Písal sa rok 2016 a ja som stála v preplnenom vlaku na mojej takmer dvojhodinovej ceste späť z práce domov a v hlave mi išla myšlienka: „Som príliš mladá na to, aby som dobrovoľne žila takýto nudný a prázdny život.“
V tej dobe som pracovala na okraji Londýna blízko Darfordu, v jednej menšej miestnej firme. Bola to moja prvá pracovná skúsenosť po dokončení univerzity. Z môjho pohľadu bola moja pozícia takmer nepotrebná, celkom nezáživná a silno som cítila, že tam plytvám svojim potenciálom.
Moji kolegovia boli prevažne o 20 rokov starší, takže som sa v nej cítila trochu osamelo. Aby toho nebolo málo, jednu tretinu môjho platu som dávala na dochádzanie, každý deň som do práce totiž cestovala troma rôznymi spojmi s častým meškaním a z toho 30 minút som kráčala väčšinou v daždi. V tejto práci som ostala takmer dva roky.
Teraz vám možno ide hlavou: „Prečo by niekto v takejto práci zostával? Veď to nemá žiadnu logiku!“
Odpoveďou je STRACH zo zmeny a z opustenia komfortnej zóny.
Tesne predtým, ako som nastúpila do tejto firmy, som totiž zažila najstresujucejší rok v mojom živote, a môj silný strach z toho, že tento stres zažijem znova, ma nechcel pustiť z miesta. Moja práca bola taká nenáročná, že mi tam stres absolútne nehrozil.
Okrem toho, že som si uvedomovala, že som v tom čase prakticky plytvala najlepšími rokmi môjho života, som zároveň snívala o tom, že budem žiť v Taliansku, podnikať online a svojou prácou a využitím marketingu budem pomáhať druhým.
ŽIVOT ma však začal do zmeny tlačiť tým, že sa mi počas môjho dochádzania do práce stávali čoraz viac a viac nepríjemnejšie situácie, až som nakoniec nemala inú možnosť ako zmenu, nabrala som ODVAHU a odsťahovala sa do Talianska.
Odmenou mi bolo to, že som istý čas pracovala v úžasnom medzinárodnom kolektíve v Turíne, mohla som si, a môžem si užívať život v krásnom meste, viem plynule po taliansky, mám tu skvelé zázemie, priateľov a opäť cítim, že ŽIJEM!
Avšak jedna vec ma stále trápila. Cítila som, že ani jedna z mojich prác tu v Taliansku ma nenapĺňala. Túžila som podnikať, niekoľkokrát som sa o to aj pokúsila, no do 3 mesiacov som sa začala cítiť zaseknuto. Moja sabotujúca myseľ a starý známy STRACH opäť vyhrali a ja som sa mojich podnikateľských nápadov zakaždým vzdala.
Bála som sa, že nie som dosť dobrá, že zlyhám, že ma niekto bude kritizovať alebo ma vysmejú. Nemala som absolútne žiadnu kontrolu nad svojou mysľou, nevedela som o tom, že sa dá vytrénovať náš mozog na to, aby sme boli vytrvalejší a húževnatejší na ceste za našimi snami a ani o tom, že sa dá so strachom pracovať. Vzdala som to, a znovu sa zamestnala.
Točila som sa v začarovanom kruhu, ktorý dokonca vyústil do fyzických ťažkostí ako ranné nevoľnosti, či neutíchajúce záchvaty plaču.
Teraz, keď sa na to spätne pozerám, mám pocit, že moje strachy boli také silné, že som potrebovala naozaj silné PREČO na to, aby som si za mojimi snami konečne išla. A tak mi život ten môj DÔVOD daroval v podobe utrpenia, ktorým som si v každej práci prešla. To mi dalo silnú motiváciu na to, aby som na mojej ceste za mojím snom podnikať vytrvala.
Keď ma Julie požiadala o spoluprácu, uvedomila som si, že je to príležitosť na moju prácu snov. V tom čase si už Julie niekoľko rokov úspešne fungovala na svojich poznatkoch z neurovedy, veselo si investovala a obchodovala na burze a koučovala iných.
Julie mala víziu koučovať tiež online, aby mohla pomôcť viac ľuďom a nie len svojmu okoliu. Potrebovala však osobu na marketing, a doteraz som nesmierne vďačná za to, že sa obrátila na mňa.
Začali sme spolu podnikať a moje počiatočné nadšenie sa opäť premenilo na obavy a strach.
Už som mala dosť NESLOBODY, dosť NEZMYSELNÝCH ZAMESTNÁVATEĽOV, KTORÍ NEZDIEĽALI MOJE HODNOTY, dosť toho, ŽE NERASTIEM, dosť toho, že NEPOMÁHAM DRUHÝM, dosť toho ŽE SA FINANČNE NEPOSÚVAM VPRED, dosť toho ŽE NEROBÍM PRÁCU, KTORÁ MA ZMYSEL, dosť STRESU A NÁTLAKU NA VÝKON.
A tak som spočiatku bojovala sama so sebou a s mojou sabotujúcou mysľou, dokým Julie nemala hotový svoj nový trojmesačný program Oceán Hojnosti a postupne so mnou nezačala zdieľať svoje vedomosti.
Bola som prvá, ktorá začala tento online program absolvovať, a postupne som si vďaka tomu začala všímať na sebe zmeny a postrehli ich aj moji blízki: „Ty si taká trpezlivá, wow ty si taká vytrvalá. Makáš ako fretka, vôbec nechápem ako to robíš…“. To boli typické komentáre od môjho okolia.
Začala som sa zlepšovať, teraz sa cítim húževnatejšia, podstatne kreatívnejšia, odvážnejšia a sebavedomejšia, a to len vďaka programu Océan Hojnosti.
Už sa viac ráno nenútim do vstávania a cítim sa naplnená. Keď si všimnem, že sa začne ozývať moja sabotujúca myseľ, viem ako s tým pracovať tak, aby ostala oslabená alebo komplet vypnutá (napríklad tak, že si pustím audio nahrávky z programu), a zároveň si všímam, že moje nadšenie a entuziazmus pretrváva.
Aj tento článok je mojím VYKROČENÍM Z KOMFORTNEJ ZÓNY.
Ak ste sa dočítali až sem, je pravdepodobné, že podobné situácie prežívate aj vy. Poďme sa teda vďaka poznatkom od Julie pozrieť na vaše strachy.
Strach je prirodzená reakcia organizmu na potenciálne ohrozenie. Je to emócia, po anglicky emotion, takže energy in motion, energia v pohybe, ktorá je naučená, nie je vrodená, takže s ňou vieme pracovať.
Systém strachu sa nachádza v oblasti v našom mozgu, ktorá sa volá amygdala. Amygdala prijíma podnety a potom burcuje obvody v našom tele, čo môže vyústiť do zovretého žalúdka, búšenia srdca, potenia, a to všetko môžu byť indikátory, že máte strach.
Strach nikdy nezmizne a to je dobré, lebo ho máme, aby nás chránil. Nie je to náš nepriateľ, je to detekčný mechanizmus. Keď sme ešte žili v jaskyniach a potrebovali sme utiecť napríklad pred tigrom, strach mohol byť samozrejme vitálny, možno sa uvoľnil adrenalín a my sme utekali doslova o život.
Teraz už pred šelmami nemusíme utekať, ale ten pocit z toho, že budem zosmiešnený, strápnený, že zlyhám, je veľmi podobný. Súvisí to aj s naším sebavedomím (ak vás táto téma zaujíma, venovali sme jej celú epizódu nášho podcastu).
Existujú 4 hlavné reakcie tela na strach:
Amygdala sa môže kvázi zalarmovať kvôli hocičomu, čo je vo vašej pamäťovej banke z detstva, z rozvodu, z hocijakej situácie, hocičomu, či už reálnemu alebo vymyslenému, čo by vás mohlo fyzicky, mentálne, emočne alebo finančne zraniť.
Predstavte si, že ste na dovolenke, plávate v mori a zrazu vidíte, ako sa na vás rúti obrovský žralok a ide vás roztrhať. Alebo si predstavte, že ste na exkurzii a vybehne na vás aligátor, všade je krv. Predstavte si, že na vás zaútočí anakonda, uhryzne vás a potom sa okolo vás začne ovíjať...
Čím viac na takýchto predstavách budete laborovať, tým viac si uvedomíte, ako sa vám zrýchľuje tep, ako vás prepadne panika. Ale počkať, vy ste pravdepodobne teraz niekde doma alebo niekde inde v bezpečí, prečo sa vám teda zrýchlil tep? Sú to len slová a predstavy, nie je to realita.
Úspech je tam vonku, mimo vašej zóny komfortu, ale vždy, keď sa snažíte dostať z komfortnej zóny, uvoľní sa epinefrín, kortizol, stresové hormóny a vo vašom mozgu sa deje niečo, čomu hovoríme neurálna disonancia. Ľavý prefrontálny kortex sa deaktivuje, motor kortex sa môže deaktivovať a naopak pravý prefrontálny kortex sa prebudí.
Môžu vaše limitujúce presvedčenia, nedostatok vedomostí a zručností aktivovať vaše centrá strachu? Áno.
Takže preto je tréning mysle a mozgu taký dôležitý. Náš mozog je to najlepšie, čo máme, len musíme vedieť, ako ho správne používať.
Strach ovplyvňuje celý náš život, naše zdravie, energiu, vzťahy, financie, celkový úspech. A kŕmenie strachu smeruje k zlyhaniu a keď je to chronické, vytvoríme si takú identitu, identitu lúzra, identitu človeka, čo nikdy nič nedosiahne a presne to nechceme, takže s tým treba niečo robiť.
V prvom rade, je treba, aby ste mali JASNO V TOM, ČO CHCETE (v tomto prípade sa teda bavíme o finančnej a časovej slobode,
no konkrétnejšie to môže byť AJ ZMYSLUPLNÉ PODNIKANIE alebo INVESTOVANIE PEŇAZÍ do spoločností, ktoré sú v súlade s vašimi hodnotami atď.).
Napríklad v prípade práce, Julie vo svojom programe Oceán Hojnosti venuje jeden celý bonus na tému „práca vašich snov“.
Ako som už aj v mojom príbehu naznačila, je veľmi dôležité, aby ste POZNALI SVOJE VEĽKÉ PREČO.
Opýtajte sa sám seba: „Prečo
chcem daný cieľ dosiahnuť? Čo tým získam, čo sa tým zmení? Komu tým pomôžem?“ To vaše PREČO musí byť dostatočne SILNÉ,
silnejšie ako strach.
Môžete sa vedome vyhnúť nepotrebnému utrpeniu, pokiaľ vďaka svojmu silnému PREČO začnete riešiť
svoju situáciu skôr, ako sa vám okolnosti zhoršia do stavu neznesiteľnosti.
Keď budete mať jasno v tom, čo chcete, a budete poznať svoje veľké PREČO, spočiatku budete nadšený, avšak s obrovskou pravdepodobnosťou postupne spozorujete, že vás váš mozog, vaša myseľ, začína sabotovať a začnú sa na povrch vynárať vaše strachy.
V tomto prípade platí rovnaká logika, ako keď sme sa bavili o zlozvykoch a blokoch, a to, že strach je potrebné najskôr pomenovať, až potom s ním môžeme pracovať a prekonávať ho.
Existuje 7 strachov, ktoré ľuďom častokrát bránia v tom, aby pracovali na svojom sne dosiahnutia finančnej a časovej slobody:
Ľudia bežne riešia, čo si o nich druhí pomyslia. Je kľúčové si uvedomiť, že ľudia myslia predovšetkým na seba. Na internete je mnoho „expertov”, ktorí radi bezpredmetne kritizujú. Avšak ich kritika prezrádza viac o nich samých ako o vás či o tom, koho kritizujú. Aj pri tomto strachu pomáha, keď si to uvedomíte.
V prípade konštruktívnej kritiky strach mať nemusíte, pretože tá vám pomáha posúvať sa vpred.
Keď na vás bude nabudúce liezť tento strach, napríklad z kritiky, tak sa môžete inšpirovať knihou 4 dohody od Don Miguel Ruiz a samého seba sa opýtajte: „Keby viem, že mám zajtra zomrieť, záležalo by mi na tom, čo si o mne myslia druhí? Riešil by som to?“
Samozrejme, môžete bojovať aj so špecifickejšími strachmi ako: strach z nadväzovania konverzácie s cudzími ľuďmi (čo je častokrát napr. v prípade networkingu nevyhnutné pri rozbiehaní podnikania), strach z verejného vystupovania pred druhými (napr. prednáška na konferencii) a s tým súvisiaci strach zo strápnenia, robenia chýb atď…
Pravdepodobne ste si práve uvedomili niektoré z vašich strachov. Je možné, že túžite napríklad podnikať či investovať, alebo skúšať nové veci, no reálne pre to nepodnikáte žiadne kroky (alebo ste to skúsili, ale veľmi rýchlo ste to vzdali), ostáva to pre vás len snom, práve preto, že s týmito strachmi neviete pracovať.
Vždy, keď spozorujete, že cítite strach, uvedomte si, čo sa to s vami deje, zamyslite sa nad tým, prečo sa tak cítite, prečo máte tieto pocity? Pocit je vedomé uvedomenie si vibrácie.
Pretože, keď si to uvedomíte, následne máte dve možnosti.
A) Buď sa „vyhecujete“ ešte viac tým, že budete rozmýšľať nad tým, čo cítite a cítiť to, nad čím rozmýšľate, až z toho môžete dostať panický záchvat,
B) alebo budete múdrejší a vždy, keď si ten ktorý strach uvedomíte, poviete si „nepáči sa mi, čo cítim“, následne sa šesťkrát zhlboka nadýchnete, čím sa dostávate na vyšší level kontroly.
Trénujte sa byť všímavý. „Okay, niečo mi spôsobilo tento pocit, ale evidentne som v bezpečí, možno som doma na gauči, alebo som v práci, kde všetkých a všetko poznám, nič mi nehrozí.“
Môžete si svoje myšlienky dať na papier a zistíte, že keď ich pozorujete na tom papieri, prirodzene sa odosobníte a okruhy strachu sa začnú upokojovať. Alebo môžete využiť aj jednu z techník, ktorú Julie používa aj v programe Oceán Hojnosti a to, že dokonca svojmu strachu pridelíte číslo od 1 po 10.
Očíslujte si svoj strach podľa toho, aká veľká je pravdepodobnosť, že to, čoho sa bojíte, sa stane práve teraz v tomto momente. Uvedomíte si, že to, čoho sa bojíte, sa presne v tomto momente nedeje, a to, čo chcete skrz túto techniku dosiahnuť, je vrátiť svoju myseľ späť do prítomnosti.
Zároveň zistíte, že väčšinou tam nie je veľká pravdepodobnosť, že sa to alebo tamto stane teraz a aj to vám môže priniesť pokoj. A potom vypustíte ten strach, tým že spravíte rozhodnutie: „Vzdávam sa tohto pocitu“ – to je kognitívny štart.
„Vdychujem pokoj a vydychujem strach, vdychujem pokoj a vydychujem úzkosť, vdychujem pokoj a vydychujem stres,... “ alebo si to nahraďte hocičím, čoho sa chcete zbaviť, a to môžete vydýchnuť, to je pozitívne.
Následne si užívajte ten pocit upokojenia, buďte zvedavý. Pozorujte, čo sa to s vami deje, vtedy zapínate vypínač mozgovej plasticity a prepis vzorcov v mozgu je jednoduchší. Aj preto sa deti tak rýchlo učia, deti sú vždy zvedavé a nadšené.
Svoj strach viete premeniť na palivo. Napríklad tak, že si predstavíte tú vec, ktorú riešite a predstavíte si ten najhorší katastrofálny scenár, ktorý by sa mohol stať a túto možnosť držíte v jednej ruke a potom si predstavíte najlepší možný scenár a tú možnosť držíte v druhej ruke. Čo si vyberiete? Je jasné, že tú pozitívnu možnosť.
Na čo sa sústredíte, to určuje, aký okruh sa rozsvieti vo vašom mozgu. Strach, stres sú súčasťou sympatického nervového systému a zase parasympatický systém je reprezentovaný pokojným stavom.
Treba zmeniť perspektívu.
Napríklad, ak máte strach z rečníctva pred publikom, uvedomíte si, že keď pôjdete na javisko, možno sa strápnite, ale aspoň sa naučíte, ako byť lepším rečníkom, ako sa nabudúce pripraviť lepšie. Nazýva sa to deliberatívna vedomá evolúcia.
Následne si môžete začať emocionalizovať tú pozitívnu možnosť, môžete používať afirmácie, meditáciu a ďalšie techniky, ktoré tiež aj v programe od Julie používame. Tým všetkým svoju myseľ rozptýlite, keďže sa začnete sústrediť na niečo iné, neurochémia v mozgu sa opäť zmení, aktivuje sa okruh motivácie a vtedy ste pripravený začať konať a dosiahnuť hocičo si zaumienite.
V hlave sa vám možno objaví nejaká sabotujúca myšlienka ako „nezvládnem to“, a tú môžete opäť premeniť napríklad nasledovne: „V minulosti som si myslel, že svoje ciele nezvládnem, ale teraz sa učím ako ich dosiahnuť a každý deň sa zlepšujem.“
Predstavte si, aký by bol život bez strachu? Aký kameň zo srdca by vám padol? Akú slobodu by ste cítili? Aký úspešný by ste boli?
Ako vieme, prepis neurálnych spojení, ktoré ste si pestovali roky, trvá 66-365dní, ale používajte tieto cvičenia, tieto techniky pár dní, týždňov, mesiacov a krásne zmeny sa dostavia.
Vy ste ten „boss“ nad svojím mozgom, máte tú kontrolu, to si treba pamätať. Prekonávať strachy je schopnosť, ktorá sa dá naučiť. Je to ako keď idete to fitka, vaše telo a vaše svaly potrebujú pohyb pre zdravie, a to isté platí aj pre vašu myseľ a váš mozog – treba ho pravidelne a dlhodobo trénovať a postupne sa budete zlepšovať.
Strach a pochybnosti môžete mať vy (môže sa to prejavovať v podobe sebasabotujúcich myšlienok), ale môžu ich mať v súvislosti s vami a vašimi rozhodnutiami a činmi aj vaši blízki, či vaše okolie. A tento ich strach na vás môže negatívne vplývať, napríklad, ak vás odhovárajú od nejakých vašich životných rozhodnutí, alebo keď vás spochybňujú.
Ako sa v takýchto situáciách zachovať, aby vás toto ich chovanie, pochybnosti a strach neobmedzovalo?
Mám pre vás malý príbeh, tentokrát zo života mojej biznis partnerky Julie.
Na strednej škole, učiteľka angličtiny nad Julie s ľútosťou hádzala flintu do žita, keď jej pred celou triedou povedala, že evidentne nemá talent na jazyky, a že snáď je v niečom inom lepšia, čomu by sa raz mohla v živote venovať. Julie sa následne na každej hodine angličtiny bála a mala z nich strach.
Lenže nenechala sa odradiť obmedzujúcim presvedčením a názorom niekoho iného. Uvedomovala si, že miluje jazyky, a silu, ktorá je v nej. Práve vďaka tomu, že si toto vyhlásenie nepripustila, sa jej podarilo vyštudovať univerzity v zahraničí a stal sa z nej okrem iného polyglot, ktorý dokonca s radosťou učí jazyky iných.
„To, ako ťa iní vnímajú, nie je tvoj biznis a nie je to tvoja starosť. Nedovoľ, aby zhasínali tvoje svetlo, my potrebujeme tvoje svetlo. Tvoje svetlo bude čím ďalej tým jasnejšie a to vďaka tomu, že si ho nezhasol. A vždy, keď ti niekto príde do života a nezvládajú žiaru tvojho svetla, podaj im slnečné okuliare.“
– Julie (mindset koučka a autorka programu Oceán Hojnosti)
„Viete tí ľudia, ktorí vám dávajú všetky dôvody prečo by ste nemali počúvať svoje srdce, prečo by ste sa nemali tak obliekať, prečo by ste nemali toľko hovoriť, prečo by ste nemali robiť to a tamto, aby to nebolo divné. Zhasínači svetla, zlodeji snov, zabijaci potenciálu. Netreba sa na nich hnevať, vedia vás pochopiť len do veľkosti ich vlastnej kapacity. Ale čo ak vy ste väčší?
Nedávajte bodku tam, kde večné univerzum dalo čiarku, ináč budete zaseknutý do konca života. A keď sa rozhodnete konečne nechať svoje svetlo žiariť, vtedy zažijete mágiu a začnete stretávať ľudí, ktorí sú na podobnej úrovni, vlne ako vy a môžete žiariť spolu. Tak sa už nebojte.“
– Julie
K strachu môže prispievať aj napríklad televízia, aktuality, noviny a internet. Ako sa nimi môžete nenechať ovplyvniť? Jednoducho tak, že ich nebudete pozerať a čítať.
„Buďte strážcom pri dverách do vašej mysle a dávajte si pozor čo, či koho, si pustíte do svojho vnútra. Takýmto spôsobom sa viete vyhnúť úzkosti a panike, ktorá vám môže byť spôsobená hoc i len televíziou.“
– Julie
Tu sú naše odporúčania:
Objavte 4 praktické techniky, ktorými odstránite svoje vnútorné finančné bloky a prekonáte svoj strach vďaka e-booku zdarma s názvom:
Voda, čo ma drží nad vodou od MSc. Juliany Kerestešovej.
Prečítajte si návod od príslušníka elitnej jednotky Navy SEALs, ako sa vyrovnať so strachom v rôznych životných situáciách v knihe Ovládni svoj strach od autorov Brandon Webb a John David Mann.
Spoznajte praktické cvičenia, ako odstrániť strach, ako vyliečiť staré zranenia, existujúce problematické vzťahy, a ako pristupovať k človeku, ktorý trpí strachom v knihe Strach z opustenia od Veroniky Neumannovej.
Čo je hnacou silou strachu, akú úlohu zohrávajú médiá pri jeho podpore a kto vlastne profituje z kultúry strachu? Aj o tom je kniha Jak funguje strach, ktorej autorom je Frank Furedi.