Ako identifikovať, prečo idú akcie hore či dole?

Rozumieť akciovému trhu sa často môže zdať ťažké. Niekedy sa trh riadi predvídateľným vzorcom, zatiaľ čo inokedy je nestály a zdá sa, že nič nedáva zmysel.

A je to pravda!

Z dlhodobého hľadiska môže byť všetko pravidelnejšie, a v krátkodobom horizonte dochádza k oveľa väčšej volatilite.

Mnoho ľudí sa však jednoducho zameriava na krátkodobosť, a vidí len veľké výkyvy na trhu, a preto spájajú investovanie s rizikom.

Nemusí to tak však byť!

Keď pochopíte, čo spôsobuje, že akcie stúpajú a klesajú, naučíte sa ovládať svoje emócie, a budete konať podľa princípov Ocean Coachingu, tak môžete s istotou investovať bez obáv z toho, čo sa na trhu stane zajtra či budúci týždeň.

Čo teda spôsobuje všetky tieto zmeny? Prečo trh klesá?

Existuje mnoho faktorov, ktoré ho ovplyvňujú a môžu spôsobiť krach alebo volatilitu. Nižšie sa ponoríme do niekoľkých z týchto elementov a zameriame sa na to, čo by ste si mali skutočne uvedomiť… a tým sú vaše emócie.

Ako funguje burza?

Akciový trh je rozsiahlou sieťou ekonomických transakcií, kde kupujúci a predávajúci navzájom obchodujú s akciami verejných spoločností.

Cena akcie je určená počtom kupujúcich vs. predávajúcich danej akcie v danom okamihu. Toto je základná ponuka a dopyt, ktorým sa budeme venovať.

Existuje však množstvo ďalších vecí, ktoré ovplyvňujú ponuku a dopyt. Patria sem udalosti, ktoré zvyčajne vedú ku krachom akciových trhov, ekonomické faktory, ako je rast alebo pokles úrokových sadzieb, a očakávania a emócie investorov.

Pozrime sa na nich teda podrobnejšie…

Ponuka a dopyt

Ako som už spomenula vyššie, cena akcie je ovplyvnená tým, koľko kupujúcich je v danom čase prítomných na trhu (dopyt) v porovnaní s počtom predajcov (ponuka).

Ak veľa ľudí predáva a ľudia nenakupujú, cena akcií prirodzene klesne.

Ak je na druhej strane veľa ľudí, ktorí chcú nakupovať, a nie je tam veľa ľudí ochotných predávať, cena akcií stúpne. Na najzákladnejšej úrovni sa takto menia ceny akcií.

Budúce očakávania a udalosti

Akciový trh sa vždy teší na to, čo sa môže stať v budúcnosti – takmer nikdy sa nepozerá na to, čo sa práve deje.

Pozeráme sa na súčasné a nadchádzajúce udalosti, aby sme zistili, ako ovplyvnia spoločnosti, do ktorých investujeme alebo do ktorých plánujeme investovať. To pomáha investorom určiť, či kupovať, držať alebo predávať.

To je dôvod, prečo najnovšie správy o spoločnostiach môžu dramaticky ovplyvniť ich cenu akcií, alebo prečo sme napríklad zaznamenali výrazný pokles cien akcií na celom trhu, keď sa Covid stal globálnou krízou.

Ďalšími príkladmi dôvodov stúpania či poklesuprírodné katastrofy, vojny a iné konflikty medzi národmi, zmeny v obchodnej politike, voľby atď.

Kolísavé úrokové sadzby

Rast úrokových sadzieb a s tým spojené očakávania sú tiež odpoveďou na to, prečo akciový trh klesá. Keď Federálny rezervný systém (FED = Federal Reserve System) zvýši úrokové sadzby, banky majú tendenciu nasledovať ich, čo predražuje požičiavanie peňazí.

Keď je požičiavanie drahšie, všetci – spoločnosti aj spotrebitelia – majú tendenciu míňať menej. Menšie výdavky zvyčajne znamenajú menší rast a menší rast môže znamenať, že spoločnosti nezvyšujú svoju hodnotu, aby si zaručili vyššie ceny akcií.

Emocionálne rozhodnutia

Avšak najzásadnejším faktorom, ktorý ovplyvňuje výkyvy na akciovom trhu, sú emócie investorov a rozhodnutia, ku ktorým ich tieto emócie vedú. Aj preto vznikol Ocean Coaching.

Investori môžu mať všetky vedomosti sveta, ale ak nevedia ovládať svoju myseľ a emócie, je veľmi ťažké preraziť na trhu.

Primárne emócie, vďaka ktorým akcie stúpajú alebo klesajú, sú STRACH a CHAMTIVOSŤ.

Keď sú investori chamtiví, majú tendenciu kupovať viac, čo ženie cenu akcií hore. Keď sa však investori boja, predávajú a to spôsobuje pokles.

Tento bod je veľmi dôležitý, aby ste sa naučili držať svoje emócie na uzde.

Chamtivosť sa môže nenápadne prejaviť ako vzrušenie, túžba uplatniť si nárok na ďalšiu väčšiu transakciu alebo nádej niečo dosiahnuť. Môže to spôsobiť, že prehliadnete varovné signály ako napríklad práve prebiehajúce konferenčné hovory, alebo investujete, keď sú ceny príliš vysoké.

Na druhej strane strach môže spôsobiť, že predávate príliš skoro alebo sa budete brániť investovaniu, keď sa naskytne príležitosť.

Existujú spôsoby, ako zabezpečiť, aby strach a chamtivosť neovplyvnili vaše investície, ale prvým krokom je uvedomiť si, že to riziko tam môže byť veľmi často.

Využite nestálosť trhu so stratégiami Ocean Coachingu

Či akciový trh stúpa alebo klesá, v skutočnosti nie je najdôležitejšie. Dôležitejšie je, ako môžete ako investor využiť výkyvy akciového trhu na rast svojho bohatstva.

Pokles akcií nie je vždy zlá vec. V skutočnosti je pokles akciového trhu to, na čo my investori trpezlivo čakáme.

Keď iní ľudia predávajú zo strachu, vy môžete získať úžasné spoločnosti za neuveriteľne nízke ceny.

Je to možné, ak sa naučíte, ako nedopustiť, aby vaše emócie ovplyvnili vaše investície. Namiesto toho môžete aplikovať jasné metriky, ktoré používam aj ja na vyhodnotenie toho, či sú spoločnosti hodné mojej investície, a na určenie správnej ceny, za ktorú ich chcem kúpiť.

S týmito znalosťami môžete s istotou investovať, keď ceny klesajú, a predávať, keď ceny rastú, aby ste konečne začali dosahovať svoje výnosy.

Ale pamätajte! Bez správneho mindsetu, to môže byť veľmi ťažké či nemožné.

Veľa šťastia

S láskou

Julie

MSc. Juliana 'Julie' Kerestešová je vyhľadávaná coachka, podnikateľka, investorka a generálna riaditeľka Ocean Coaching s.r.o., zaoberajúca sa výskumom v oblasti neurovedy a mozgovej plasticity. Julie prostredníctvom jej najnovšieho kurzu Oceán Hojnosti pomáha ľuďom na Slovensku a v Českej republike dosiahnuť finančnú nezávislosť a inšpiruje ich k tomu, aby sa stali tou najlepšou verziou seba samých. Viac o Julie sa dozviete tu >> . Pochopte svoju myseľ a  objavte 4 praktické techniky na odstránenie vnútorných finančných blokov a prekonávanie strachu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Podmienky ochrany súkromia

  • Ako odstránim vnútorné bloky a prekonám strach? Začnite E-BOOKOM ZDARMA:

  • E-book: Voda, čo ma drží finančne nad vodou

    4 základné techniky, ktorými odstránite svoje vnútorné finančné bloky a prekonáte svoj strach

  • NAJNOVŠIE ČLÁNKY
  • KATEGÓRIE
  • Stretneme sa na FB: