7 situácií, s ktorými môžete zatočiť vďaka kotvám

Ako to zvládol Milton Erickson?

Keď americký psychiater Milton Erickson pomáhal pacientom s výraznými traumami alebo s ich chronickými fyzickými kondíciami, používal svoje pôsobivé indukcie zmeneného stavu vedomia na vytvorenie trvalých premien u týchto pacientov.

Takmer vždy na to využíval tzv. „kotvy“ na ľahký prístup k novšiemu rozpoloženiu mysle v reálnom živote.

Dokonca aj v knihe Môj hlas pôjde s tebou Sidney Rosen napísal životopis Miltona Ericksona, v ktorom opisuje tieto kotvy ako jednu z najúčinnejších techník na riešenie každodenných komplikácií.

Rada by som tu preto uviedla niektoré zo situácií, v ktorých sa môžete ocitnúť, a ako ich môžete pomocou tejto metódy (techniky) ukotvenia hravo zvládnuť.

1. Nosenie špecifického kúsku oblečenia na dodanie sebavedomia

Možno ste niekedy zažili, že keď ste si obliekli svoje „šťastné“ šaty, alebo ste si dali svoj obľúbený šperk, pocítili ste ten nevysvetliteľný pocit istoty predtým, ako ste mali podať nejaký výkon. Čím viac sa sústredíte na tieto vizuálne (obrazové) (napr. šaty) a kinestetické (hmatové) (napr. šperky) ukotvenia, tým viac vaša sebadôvera rastie.

2. Počúvanie konkrétnej piesne, keď sa cítite pod psa

Určite máte špeciálnu pieseň, ktorá vám vie vždy zaručene zlepšiť náladu, keď sa cítite na dne. Ak potrebujete svoju energiu späť, počúvanie motivujúcej hudby bezpochyby zmení stav vašej mysle. Tento proces sa nazýva nastavenie sluchovej (zvukovej / auditívnej) kotvy.

3. Navšteva posvätného miesta, keď v sebe máte úzkosť

Duchovne založení ľudia si častokrát vyberajú miesto uctievania. Môže to byť chrám, kostol, mešita alebo hocijaké iné miesto napríklad v prírode. Vždy, keď prežívajú pocit skľúčenosti, uctievajú si tieto miesta a tak si prirodzene nastavujú tzv. priestorovú kotvu. Pokojne môžete tento spôsob ukotvenia využiť aj vy na to, aby ste zdolali úzkostlivé stavy.

4. Vykonávanie špecifickej činnosti v nepríjemnej situácii

Všimli ste si, že keď sa niektorí ľudia cítia nepohodlne, robia niečo pre nich veľmi špecifické, ako napríklad žmolenie si rúk alebo pohrávanie sa s konkrétnym predmetom? Môže to byť jednou z ich stratégii, ako sa dostať do želaného stavu a aj to je príkladom kinestetickej kotvy.

5. Hladkanie zvieraťa na upokojenie

Ako veľmi dobre vieme, mať domáce zviera sa považuje za terapeutické. Väčšina ľudí sa cíti pokojnejšie, keď hladia mäkkú srsť psa alebo mačky alebo sa hoc len dotýkajú príjemnej zamatovej prikrývky. Toto je prototyp ďalšej kinestetickej kotvy, ktorá vás dostane do vyrovnaného stavu mysle, keď prežívate tieseň.

Okrem toho to tiež zmení vaše zameranie z vizuálneho a sluchového na kinestetické systémy a vytvoríte si tak nový žiadanejší stav.

6. Logo značky

Keď napríklad vidíte vírenie červenej, bielej a modrej farby v kruhu, hneď si spomeniete na konkrétny nealkoholický nápoj. Aj zelený krokodíl na oblečení reprezentuje určitú značku a hrad v polkruhu vám pripomenie najznámejšie animované štúdio.

Logá spoločností, ktoré podporujeme, sú jednoduchým vizuálnymi zastúpením našich hodnôt a sú tak názornými kotvami, ktoré môžu zmeniť rozpoloženie v akom sa nachádzame.

7. Rôzne parfémy na rôzne príležitosti

Váš čuch je prirodzene spojený s určitými stavmi vašej mysle. Ako môžete použiť parfémy ako kotvy? Jednoducho! Ľahká kolínska je vhodná na obchodné schôdze, výrazné pižmo na športový výkon, citrusové vône na stretnutie s priateľmi, atď.

Toto všetko sú čuchové (olfaktorické) kotvy, ktoré vás môžu vyburcovať k efektívnejšiemu prejavu, ktorý v jednotlivých situáciach práve potrebujete.

Vedzte, že kotvy môžete použiť vždy a všade! Aj v našom programe Oceán Hojnosti túto techniku ukotvenia aplikujeme, aby sa váš mozog konečne dostal pod kontrolu a mohli ste tak finančne napredovať ľahšie a rýchlejšie ako kedykoľvek predtým.

Pamätajte, že toto je dialóg a nie monológ. Aké kotvy používate vy a čo vám pomáha, aby ste sa cítili sebavedomejšie, šťastnejšie, či pokojnejšie? Podeľte sa o to s nami v komentároch a my sa už teraz tešíme na vaše postrehy.

Hojnosť s vami

S láskou

Julie

PS: Zaujíma vás osobný rast a osobnostný rozvoj? Počúvajte náš Ocean Coaching podcast na týchto platformách:

YouTube: Ocean Coaching Podcast
Podmaz.sk: Ocean Coaching Podcast
Spotify: Ocean Coaching Podcast
skpodcasty.sk: Ocean Coaching Podcast
Google Podcast: Ocean Coaching Podcast
Amazon Music | Podcast: Ocean Coaching Podcast

PS 2: Ostaňte s nami v kontakte. Spojte sa s nami na Facebooku alebo na Instagrame.

PS 3: Chceli by ste zlepšiť svoju finančnú situáciu? Začnite týmto e-bookom zdarma.

MSc. Juliana 'Julie' Kerestešová je vyhľadávaná coachka, podnikateľka, investorka a generálna riaditeľka Ocean Coaching s.r.o., zaoberajúca sa výskumom v oblasti neurovedy a mozgovej plasticity. Julie prostredníctvom jej najnovšieho kurzu Oceán Hojnosti pomáha ľuďom na Slovensku a v Českej republike dosiahnuť finančnú nezávislosť a inšpiruje ich k tomu, aby sa stali tou najlepšou verziou seba samých. Viac o Julie sa dozviete tu >> . Pochopte svoju myseľ a  objavte 4 praktické techniky na odstránenie vnútorných finančných blokov a prekonávanie strachu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Podmienky ochrany súkromia

  • Ako odstránim vnútorné bloky a prekonám strach? Začnite E-BOOKOM ZDARMA:

  • E-book: Voda, čo ma drží finančne nad vodou

    4 základné techniky, ktorými odstránite svoje vnútorné finančné bloky a prekonáte svoj strach

  • NAJNOVŠIE ČLÁNKY
  • KATEGÓRIE
  • Stretneme sa na FB: